Strona głównaWakacje10 rad dla każdego podróżnika

10 rad dla każdego podróżnika

Podróżowanie w celach wypoczynkowych powinno wiązać się tylko z przyjemnościami. Jednak bardzo często podróże bywają stresujące, co zazwyczaj można odczuć już podczas samych przygotowań. Natomiast są pewne proste zasady, które pomogą wybrnąć z różnych nieprzewidzianych sytuacji związanych z zagranicznymi wycieczkami.
10 rad dla każdego podróżnika [© Franck Boston - Fotolia.com] Dane CBOS wskazują, że Polacy w ubiegłym roku najczęściej wypoczywali w kraju (31%), a co piąta osoba zdecydowała się na wypoczynek za granicą. W bieżącym roku 24% Polaków zamierza wyjechać na zagraniczną wycieczkę.

Po pierwsze: zeskanuj ważne dokumenty
Bardzo przydatne może okazać się zeskanowanie lub sfotografowanie najważniejszych dokumentów, takich jak , dowód osobisty, wiza, prawo jazdy i potwierdzenia rezerwacji. Warto wysłać te zeskanowane pliki w e-mailu zaadresowanym do siebie, umieścić je w chmurze albo przekazać komuś bliskiemu. W razie niespodziewanego wypadku, nie będzie kłopotu z dostępem do dokumentów, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo czasu, pieniędzy i stresu.

Po drugie: Panie bagażowy – uwaga na szkło
Nalepka na bagażu z napisem „uwaga na szkło” może dać nadzieję, że panowie odpowiedzialni za przerzucanie bagaży, będą nieco ostrożniej traktować . Poza tym jest większa szansa, że umieszczą ją na wierzchu stosu bagaży, dzięki czemu jako jedna z pierwszych znajdzie się na taśmie przekaźnikowej.

Po trzecie: nie dopuść do zablokowania karty
Jeszcze przed wyjazdem, istotne jest, żeby skontaktować się z firmą obsługującą kartę kredytową lub debetową i przekazać informację na temat celu i czasu podróży. Dzięki temu można uniknąć zablokowania karty przez pracowników banku, którzy mogliby stwierdzić, że karta została skradziona i zabrana na wielkie zagraniczne zakupy.
Na wszelki wypadek warto zanotować wszystkie ważne telefony, gdyby jednak okazało się, że ktoś rzeczywiście właśnie pojechał ze skradzioną kartą do innego, odległego kraju.

Po czwarte: na cebulkę do samolotu
Jeśli są pewne obawy związane z tym, że można nie zdołać spakować wszystkiego do walizki, można oszczędzić w niej miejsce, wsiadając do samolotu ubranym „na cebulkę”, w tym w rzeczy zajmujące najwięcej miejsca. Już na pokładzie samolotu można zrzucić z siebie wszystkie warstwy, a tych przytulniejszych użyć jako poduszki.

Po piąte: niezbędne akcesoria na pokład
Należy pamiętać również o do bagażu podręcznego. Ładowarka do telefonu, ubrania na zmianę i wszystko, co pomoże przetrwać w przypadku zgubienia dużej walizki, powinno stale znajdować przy podróżującym podczas przemieszczania się z miejsca na miejsce.

Po szóste: odpowiednio schowaj kosztowności
Najlepszymi miejscami na schowanie wartościowych rzeczy, takich jak pieniądze, biżuteria czy paszporty są te, w których nikt nie spodziewałby się kosztowności. Istotne jest również to, żeby nie trzymać wszystkich pieniędzy, kart kredytowych i dokumentów w jednym miejscu. Aby uniknąć kłopotów, warto zaopatrzyć się przed wyjazdem w saszetkę czy „nerkę”, w których również można bez obaw o kradzież umieścić gotówkę i najważniejsze dokumenty.

Po siódme: przed odprawą opróżnij butelki
Zabranie ze sobą butelek pełnych wody jeszcze przed odprawą to strata pieniędzy. Dobrym pomysłem jest zapakowanie pustych butelek i napełnienie ich wodą po minięciu bramek.

Po ósme: pamiętaj, że telewizory są wielofunkcyjne
Dzisiejsze modele telewizorów mają porty USB, za pomocą których można podładować telefony i inne gadżety elektroniczne. Jeśli podróżujący ma kłopot z naładowaniem jakiegoś urządzenia, warto wstąpić do pobliskiego miejsca, w którym może znajdować się .

Po dziewiąte: nie zgub się
Mapy i przewodniki odchodzą do lamusa, zajmują miejsce i są nieporęczne. Można po prostu ściągnąć na telefon mapę otoczenia z Google i używać jej nawet w trybie offline. Daje to pewność, że podróżujący trafi tam, dokąd zamierza dotrzeć, a przy okazji nie będzie musiał co chwilę szukać mapy w bagażu.

Po dziesiąte: nie zalej plecaka
Folia może zapobiec rozlaniu się w plecaku lub jakiegokolwiek innego płynu. Butelki i pojemniki wystarczy włożyć do plastikowych woreczków, wtedy można być pewnym, że plecak i wszystkie znajdujące się w nim rzeczy będą suche bez względu na to, przez jaką drogę musiały przejść na przykład po odprawie bagażowej.

Education First

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy