Strona głównaKultura23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Obchodzony 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO. Jest to święto mające promować czytelnictwo, edytorstwo i ochronę własności intelektualnej.
Pomysł zorganizowania święta zrodził się w 1926 roku w Katalonii z inicjatywy wydawcy Vicenta Clavel Andrés'a. 23 kwietnia w Katalonii hucznie obchodzi się święto jej patrona - Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją tego dnia kobiety obdarowywano czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom prezentami w postaci książek.

23 kwietnia to również data śmierci Miguela de Cervantesa, Williama Shakespeare'a i Inci Garcilaso de la Vegi. Tego samego dnia przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice'a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.
W Hiszpanii Dzień Książki oficjalnie obchodzi się od roku 1930, a od 1964 tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest już na całym świecie, a od trzech lat także w Polsce.

Uroczysta gala z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, która odbędzie się 23 kwietnia, będzie zwieńczeniem akcji prowadzonych w całej Polsce przez ostatnich dwanaście miesięcy. Podczas uroczystości zostaną przyznane nagrody dla instytucji i osób najbardziej aktywnych w promocji czytelnictwa.

www.swiatowydzienksiazki.pl

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy