Strona głównaKultura„Siła innych”: należymy do tych, z którymi przebywamy

„Siła innych”: należymy do tych, z którymi przebywamy

Po przeczytaniu „Siły innych” Michela Bonda niejeden będzie zdumiony faktem, że nasze postępowanie zależy od tego, co robią inni, a dzieje się to na skalę przekraczającą granice ludzkiej wyobraźni.
fot. Siła InnychCzy to prawda, że lepsze wyniki w pracy łatwiej jest uzyskać za sprawą sympatycznej pogawędki i miłej atmosfery niż przez rywalizację? Czy prościej jest mieć odmienne zdanie, gdy inni mają je razem z nami? Czy heroizm może być dziełem całej grupy? Co sprawia, że wszechobecna pogoń za sensacją, która napędza sprzedaż gazet, zniekształca nasze wyobrażenie o świecie i innych ludziach? Dlaczego drużyny składające się z gwiazd sportowych niemal zawsze wypadają poniżej oczekiwań, samobójcze zamachy rzadko są dziełem jednej osoby, a presja otoczenia powoduje, że inteligentni ludzie wystawiają się na pośmiewisko, udzielając absurdalnych odpowiedzi na proste pytania?

Ta książka napisana jest po to, by rzucić więcej światła na cieszące się niesłabnącą popularnością zagadnienie nieprzewidywalności zachowania grupy oraz na naszą zależność od grupy pod niemal każdym względem. Dzięki społecznej mamy możliwość wiedzieć o sobie więcej, bez niej nie mielibyśmy pojęcia, jakie są prawdziwe motywacje ludzkie.

Gang nastolatków, komórka dżihadystów, oddział wojska, ekspedycja polarna, zgraja pseudokibiców - na pierwszy rzut oka każda z tych grup wydaje się zupełnie inna, jedyna w swoim rodzaju. Okazuje się jednak, że te same siły, które decydują o istnieniu i zachowaniu każdej z nich, mogą zadziałać i na nas. W ciągu kilku ostatnich dekad psychologowie odkryli, dlaczego tak się dzieje, że do grupy wpływa na nasze opinie i nadaje kierunek działaniom. Z tego samego powodu jesteśmy zdolni do heroicznych czynów, ale też do bezmyślnego okrucieństwa. Należymy do tych, z którymi przebywamy, a przekonanie, że dyktujemy swoje prawa, jest złudne. I to właśnie jest siła innych.

"Siła innych" prezentuje najnowsze odkrycia z zakresu psychologii społecznej. Uczy, jak nie wpaść w pułapkę syndromu grupowego myślenia, a także jak stworzyć zgrany zespół, wyznaczać wspólne cele, postępować etycznie i przetrwać w samotności. Jest to fascynujące zestawienie teorii ewolucji, nauk o zachowaniu oraz intrygujących studiów przypadku. Michael Bond pokazuje, w jaki sposób człowiek może ujarzmić wewnętrzny głos instynktu społecznego.

Książka ukazała się właśnie nakładem Domu Wydawniczego PWN.

RECENZJE
Książka pouczająca i wciągająca. Bond nie pozostawia cienia wątpliwości co do jednego: nie jesteśmy samotnikami z natury. Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielką rolę w naszym życiu odgrywają inni ludzie.
DAVID McRANEY – autor bestsellera Ruletka nawyków

Jest to książka napisana w sposób przystępny, urzekający i zajmujący. Żyjemy w przekonaniu, że podejmujemy autonomiczne decyzje, tymczasem to inni ludzie mają istotny wpływ na nasze ostateczne wybory. Grozą napawa myśl, że dzieje się to poza naszą świadomością.
WILLIAM POUNDSTONE – autor bestsellera Czy jesteś wystarczająco bystry, żeby pracować w Google?

O AUTORZE
Michael Bond od ponad piętnastu lat współpracuje z „New Scientist”, „Nature”, „Prospect”, „The Observer”, „The Daily Telegraph”, „The Financial Times” i innymi czasopismami jako recenzent książek oraz autor artykułów o psychologii i zachowaniu człowieka. W czasie Arabskiej Wiosny był głównym przedstawicielem naukowym Royal Society odpowiedzialnym za przygotowanie raportu o stanie nauki w Egipcie. Mieszka w Londynie.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy