Strona głównaKulturaCyfrowy świat seniora. Smartfon, tablet i nie tylko

Cyfrowy świat seniora. Smartfon, tablet i nie tylko

Senior i nowoczesne urządzenia mobilne? Wielu osobom zestawienie takie wydaje się abstrakcją, jednak i badania i praktyka wskazują, że osoby starsze doskonale dają sobie radę z obsługą najnowocześniejszych nawet tabletów, smartfonów czy czytników e-booków. Zwłaszcza jeśli uczą się ich używać w sposób spokojny i systematyczny. Objęta patronatem Senior.pl książka „Cyfrowy świat seniora. Smartfon, tablet i nie tylko” autorstwa Alicji Żarowskiej-Mazur zachęca do takiego właśnie poznawania mobilnych urządzeń i technologii.
Jeszcze nie tak dawno telefon był prostym narzędziem. Służył do wykonywania i odbierania połączeń, a żeby ktoś mógł zostawić wiadomość, potrzebna była automatyczna sekretarka. Na tym jego rola się kończyła. Potem nastąpił jednak bum technologiczny - do użytku weszły komórki, oferując także możliwość wysyłania krótkich wiadomości tekstowych (SMS). Następnie zaś pojawiły się urządzenia „z zupełnie innej bajki”.

O ile obsługa pierwszych modeli mogła jeszcze nie sprawiać większych problemów, to w przypadku dzisiejszych urządzeń już sama ich nazwa – smartfon – potrafi zmrozić krew w żyłach. Nie dość, że samo urządzenie nie przypomina już aparatów sprzed kilku lat, to jeszcze okazuje się, że główna do niedawna funkcja, czyli wykonywanie i odbieranie połączeń, stała się funkcją trzeciorzędną. Od czego zatem powinny zacząć przygodę ze , phabletem czy tabletem osoby, które do tej pory korzystały tylko ze „zwykłych” telefonów?

Dobrym pomysłem, podobnie jak w przypadku przygotowywania się do zagranicznego wyjazdu, jest sięgnięcie po konkretny przewodnik. My wybraliśmy „Cyfrowy świat seniora. Smartfon, tablet i nie tylko” autorstwa Alicji Żarowskiej-Mazur wydawnictwa PWN. Autorka udziela szczegółowych instrukcji jak krok po kroku przyswoić sobie obsługę smartfonów i tabletów. Pierwszy rozdział prowadzi nas przez moment wyboru urządzenia. Podpowiada na co zwrócić uwagę przy zakupie. Drugi poświęcony jest przygotowaniu smartfonu do pracy. Zaczynamy od jego włączenia, ustawienia preferencji, a także konta Google. W trzecim rozdziale wchodzimy w szczegóły. Dzwonimy, smsujemy i robimy zdjęcia. Ustawiamy budzik, a nawet surfujemy po sieci. Pod koniec sami instalujemy wybrane przez siebie aplikacje.

Druga część książki poświęcona jest tabletom. Podobnie jak miało to miejsce wcześniej, autorka podpowiada na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia. Uczy jego podstawowej obsługi, a z czasem i pełnego wykorzystania jego możliwości.

Ostatni rozdział to rozprawka na temat i próba odpowiedzi na pytanie czy warto kupić czytnik.

Całość tekstu wzbogacona jest grafikami ilustrującymi omawiany w danej chwili ekran, co bardzo ułatwia zrozumienie czytanego tekstu. Na około 220 stron niemalże jedną trzecią stanowią ilustracje. Dodatkową zaletą są wstawione w niektórych miejscach wyjaśnienia istotnych terminów, np. czym jest url. Książka jest napisana w miarę prostym językiem, choć zdarzają się słowa, których znaczenie dla autora może być oczywiste, ale dla czytelnika już nie tak bardzo. Plusem publikacji jest powiększona czcionka, co powinny docenić osoby słabowidzące.

Ze swojej strony polecamy tą pozycję. Stanowi ona bowiem dobre wprowadzenie do spokojnego i bezstresowego rozpoczęcia przygody z nowymi technologiami, w tym przede wszystkimi tymi mobilnymi.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 19:31:17, 01-07-2015 ~gość: 31.61.140.xxx

    Warto też poczytać testy na tabletradar.pl , mają tam trochę inne spojrzenie na testy wydaje mi się że bardziej obiektywne. Są też rankingi popularności z podziałem na kategorie cenowe co znacznie ułatwia poszukiwania dobrego dobrego smartfona

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy