Strona głównaKulturaCzy możemy się uczyć od zwierząt?

Czy możemy się uczyć od zwierząt?

Czy możemy się czegoś nauczyć od kota, ropuchy szarej lub wilka? Okazuje się, że nawet bardzo dużo! Podpatrując instynktowne zachowania zwierząt możemy, a nawet powinniśmy wykorzystywać ich naturalną mądrość w świecie ludzkich relacji – o tym, jak zwierzęta mogą nas inspirować jest książka Animal Rationale, autorstwa Pawła Fortuny i Łukasza Bożyckiego.
fot. PWNAnimal Rationale to nie album przyrodniczy. Nie jest także tylko psychologiczną książką. To pięknie ilustrowany, wzruszający przewodnik, który pokazuje, że inspiracji do zmiany na lepsze możemy szukać także w świecie natury.

Łukasz Bożycki, przyrodnik i wielokrotnie nagradzany fotograf przyrody, opisuje niezwykłe zachowania zwierząt: taktykę polowania wilków, strategię, za pomocą której błazenek przekształcił śmiertelnego wroga w sojusznika, wzruszające rytuały pogrzebowe słoni, zadziwiająco skuteczną komunikację i wiele innych.

Paweł Fortuna szuka w tych zachowaniach inspiracji dla człowieka: możemy bowiem chronić swoich bliskich niczym piżmowół, być niezłomni jak chomik syryjski, przekraczać ograniczenia jak domowy kot i w stosownym momencie – zupełnie jak pająk krzyżak.

Premierze książki towarzyszy akcja „Czytaj i pomagaj”, z której całkowity dochód zostanie przekazany Fundacji WWF Polska, zajmującej się ochroną zagrożonych gatunków zwierząt.

O autorach

Łukasz Bożycki – fotograf przyrody, prezes zarządu Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręgu Mazowieckiego, dwukrotnie uhonorowany tytułem Fotografa Roku OM ZPFP (2011 i 2012). Doceniony również przez międzynarodowe środowisko fotografów – jako jedyny Polak został dwa razy z rzędu laureatem prestiżowego konkursu organizowanego przez BBC Worldwide i Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, a jego praca pt. „Żabowisko” została uznana za Zdjęcie Roku 2013 przez International Federation of Wildlife and Nature Photography. W 2014 roku odebrał nagrodę z rąk Jej Królewskiej Wysokości Katarzyny, księżnej Cambridge.

Paweł Fortuna – psycholog społeczny i coach. Wykładowca na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Katowicach oraz Instytucie Psychologii KUL. Autor ośmiu książek, w tym: „Perswazja w pracy trenera” nagrodzona przez Polskie Towarzystwo Trenerów Biznesu „Pozytywna psychologia porażki” wyróżniona Nagrodą Teofrasta miesięcznika Charaktery w kategorii Najlepsza psychologiczna książka popularnonaukowa 2012 roku.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 12:43:45, 25-01-2017 ~gość: 91.200.12.xxx

  Prawda! Ja mam kilka psów i kotów - świetni nauczyciele życia.
 • 01:52:13, 03-02-2017 Matekx

  pewnie że możemy
 • 11:56:39, 17-02-2017 wesolysenior

  ja uważam, że jak najbardziej możemy się od nich uczuć bo zwierzęta są moim zdaniem o wiele mądrzejsze i inteligentniejsze do ludzi.
 • 13:03:48, 26-08-2017 liwia09

  Zwierzęta zachowują się instynktownie a więc zgodnie z naturą. Człowiek zupełnie odwrotnie. Pies nie na je się na zapas a to co mu zostanie próbuje zakopać. No może jest jeden wyjątek. Ciasteczka snack mobility dog z vetexpert. Mam wrażenie, że ten smakołyk mógłby jeść bez przerwy, ale wolę nie sprawdzać.
 • 15:16:14, 06-07-2019 Romy

  Polują tylko aby przeżyć.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
 • eGospodarka.pl
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • EWST.pl
 • Oferty pracy