Strona głównaKulturaHistoria prof. Religi na wielkim ekranie

Historia prof. Religi na wielkim ekranie

15 sierpnia 1985 r. odbyła się inauguracyjna operacja w nowym ośrodku kardiochirurgii w Zabrzu. To tam, kilka miesięcy później, Zbigniew Religa dokonał pierwszej w Polsce udanej transplantacji serca. Film „Bogowie” opowiada historię tych przełomowych wydarzeń.
Historia prof. Religi na wielkim ekranie [fot. Next Film rez. Łukasz Palkowski] Obejmując kierownictwo nad kliniką kardiochirurgii w Zabrzu, zastał na miejscu ogromny plac budowy, który w niczym nie przypominał nowoczesnej placówki medycznej.

W takich warunkach urzeczywistnienie marzenia o przeszczepie serca mogło się udać tylko człowiekowi o wielkim talencie i jeszcze większej determinacji. Fundusze na sprzęt przepadały w ministerialnych gabinetach, pielęgniarki i lekarze, którzy odważyli się pracować w Zabrzu, wymagali specjalistycznego wyszkolenia w trybie ekspresowym, a budowa sal operacyjnych zdawała się nie mieć końca. Choć brzmi to niewiarygodnie, lekarze musieli też przezwyciężyć barierę językową - większość pacjentów posługiwała się wyłącznie śląską gwarą.

Wbrew przeciwnościom, pierwszy zabieg w nowej klinice odbył się 15 sierpnia 1984 roku. Nawet podczas inauguracyjnej operacji nie obyło się bez nieprzewidzianych trudności – zepsuła się aparatura z tlenem oraz kolejne instalacje podtrzymujące pacjenta przy życiu. Tylko dzięki opanowaniu i umiejętnościom lekarzy, operacja zakończyła się sukcesem.

W rolę Zbigniewa Religi wcielił się, uderzająco podobny do pierwowzoru, Tomasz Kot. Według osób, które miały okazję obejrzeć przed premierą, to może być najlepsza dotychczasowa rola w dorobku aktora.

Poza Tomaszem Kotem w filmie zobaczymy plejadę najwybitniejszych polskich aktorek i aktorów. Role najbliższych współpracowników prof. Religi zagrał Piotr Głowacki i Szymon Piotr Warszawski. Poza nimi na ekranie zobaczymy m.in. Jana Englerta, Zbigniewa Zamachowskiego, Magdalenę Czerwińską, Kingę Preis, Sonię Bohosiewicz, Rafała Zawieruchę. Za zdjęcia odpowiada Piotr Sobociński Jr., autor obrazów do takich filmów jak „Drogówka”, „Róża” i „Układ zamknięty”.

Film wejdzie na ekrany polskich kin już 10 października. Wcześniej widzowie będą mogli obejrzeć go podczas Konkursu Głównego na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy