Strona głównaZwiązkiJak sobie radzić z toksycznymi ludźmi?

Jak sobie radzić z toksycznymi ludźmi?

Wszyscy miewamy kiepski nastrój, który daje się we znaki nie tylko nam samym, ale i całemu otoczeniu. Niektórzy jednak stale są humorzaści i negatywnie nastawieni do świata. Trudno wytrzymać w takim towarzystwie, choć bywa, że zarówno w pracy, jak życiu prywatnym, możemy być na nie skazani... Poddajemy kilka propozycji radzenia sobie z toksycznymi ludźmi.
Jak sobie radzić z toksycznymi ludźmi ludzie to tacy, którzy zazwyczaj są na „nie", uporczywie nakłaniają do przyjęcia ich opinii, bezustannie narzekają i skutecznie tłamszą przejawy optymizmu u innych. Nawet w dużej grupie jeden taki człowiek potrafi zepsuć atmosferę, osłabić zapał i podkopać morale. Nie warto im się poddawać, oto kilka prostych, ale skutecznych propozycji reagowania.

Daj znać, że toksyczne zachowanie jest nie do przyjęcia

Możesz nawet nie spostrzec, jak ktoś wykorzysta swoje „humory" do zyskania lepszego, bardziej pobłażliwego traktowania. Ileż to razy postanowiłeś/aś wziąć sprawy w swoje ręce i wykonać pracę czy obowiązek należący do kogoś innego tylko po to, by nie słuchać narzekań, wymówek, słów rozgoryczenia ... nie daj się zwieść, warto wykazać asertywność i jasno dać znać, że lamentowanie nie pomoże, gdy dana rzecz ma być zrobiona. Niestety często toksyczni współpracownicy czy członkowie rodziny są nieświadomie „nagradzani" przez innych poprzez wyręczanie ich w poważnych i zupełnie drobnych sprawach - chętnie się do tego przyzwyczajają i kontynuują toksyczny modus operandi.

Broń się. Masz do tego narzędzie - mowę...

Niektórzy wiele zrobią dla własnej korzyści. Żeby się przed tym bronić, nie możesz unikać konfrontacji słownej. Toksyczni ludzie chętnie wykorzystują swój gniew, by wpływać na innych, nie odpowiadają na próby nawiązania kontaktu czy przerywają w najmniej nieodpowiednim momencie. Od ciebie jednak również zależy, jak potoczy się i można też przypuszczać, że toksyczne zachowanie bywa nieświadome, stąd warto je rozmówcy uprzytomnić. Skuteczne mogą być konkretne pytania, takie jak: „Wydajesz się rozgniewany/a. Co się stało?", „Twoje nastawienie jest nie do przyjęcia. Naprawdę oczekujesz aprobaty przy takiej postawie?" Sformułowania tego rodzaju są jednocześnie taktowne i bezpośrednie, więc z jednej strony pozwalają na ujawnienie, że ma się świadomość możliwej manipulacji, a z drugiej dają sposobność do bardziej rzeczowej komunikacji.

Ruszaj naprzód bez toksycznych ludzi

Zdarza się (niestety nierzadko), że próby nawiązania rzeczowego dialogu spełzają na niczym. Jeśli pomimo twojego wysiłku poprowadzenia nie emocjonalnej, ale merytorycznej rozmowy, wykazywania cierpliwości i pozytywnego nastawienia, sytuacja się nie zmienia, trzeba podjąć bardziej radykalne kroki. Może czas zadać sobie pytanie, na ile tej toksycznej osoby potrzebujesz w swoim środowisku? Jeżeli sabotuje twoje plany i nie wykazuje chęci współdziałania, nie ma sensu kontynuować tej relacji. Kiedyś trzeba powiedzieć „dość". Rezygnując z takiego towarzystwa poczujesz się swobodniej i zdołasz wreszcie ruszyć naprzód!

Zjadliwych uwag nie bierz zbytnio do siebie

Toksyczne osoby mają „talent" do psucia dobrej atmosfery i wywoływania konfliktów, w których nierzadko „nie przebierają w słowach" lub próbach manipulacji. Gdy starają się przekonać cię, że wina za jakieś fiasko (czy to zawodowe, czy to osobiste) leży po twojej stronie, możesz zacząć odczuwać poczucie winy i stracić . Oczywiście zawsze warto przeanalizować swoje działania i poddać je ocenie innych (ale kompetentnych do jej dokonania osób), jeżeli jednak twoje wysiłki były przemyślane i staranne, miej do siebie więcej zaufania. Nie bierz zbytnio „do siebie" uszczypliwych i niesprawiedliwych przytyków. Jeśli nie są merytoryczne, nie ma sensu się nimi zajmować. Przyjmij, że opresyjne, nietaktowne uwagi w istocie nie mają z tobą nic wspólnego, są efektem czyjejś toksycznej osobowości i nie powinny być odbierane przez ciebie zbyt osobiście.

Ćwicz wyrozumiałość

Pamiętaj, że ludzie mogą stać się toksyczni pod wpływem rożnych czynników, takich jak poważna choroba, trudne rozstanie, utrata pracy, etc. Bez wątpienia często są to osoby mające kłopoty, cierpiące na , albo i fizycznie. Nie oznacza to, że są usprawiedliwione i wolno im zachowywać się nieuprzejmie czy nieprzyjaźnie, ale świadomość tego pozwoli ci inaczej spojrzeć na ich postępowanie. Jednocześnie nie można „pomóc" komuś poprzez nieuzasadnione wybaczenie wszystkiego, co robi, tylko dlatego, że ma problemy - trzeba mu/jej to uświadomić.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy