Strona głównaKulturaKorowód Żywej Książki we Wrocławiu

Korowód Żywej Książki we Wrocławiu

Jedno z takich haseł towarzyszyło dzieciom, młodzieży i seniorom podczas Korowodu Żywej Książki, projektu propagującego i upowszechniającego czytelnictwo wśród dzieci i dorosłych. Jego finał miał miejsce 17 czerwca, w amfiteatrze Centrum Kultury „Zamek”, w towarzystwie uroczych zakątków Parku Leśnickiego.
W piękny słoneczny wtorkowy poranek, w zielonym sercu Leśnicy, zebrali się organizatorzy i beneficjenci tego projektu, którymi były instytucje, podmioty miejskie i stowarzyszenia, przede wszystkim zaś uczniowie szkół i przedszkoli z rejonu Leśnicy, Złotnik, Stabłowic i okolic oraz Panie Niespodzianki – seniorki z Akademii Rozwoju Seniora działającej we Wrocławskim Centrum Seniora. Uroczystość rozpoczęła się od barwnych pochodów, które tworzyły dzieci i młodzież, przybywające w licznych grupach do Zamku ze swych placówek oświatowych, z okrzykami i śpiewem na ustach, przebrane za postacie z bajek, gotowe do występów teatralnych z własnymi, specjalnie na ten dzień przygotowanymi, inscenizacjami. Kolorytu dodawały im Panie Niespodzianki w swych wytwornych sukniach z epok dawnych, tworzonych własnoręcznie podczas warsztatów „rekonstrukcji sukien dawnych” w Akademii Rozwoju Seniora.

fot. Wrocławskie Centum SenioraSeniorki z radością i wdziękiem witały oraz wprowadzały uczniów na teren amfiteatru, częstując ich słodkościami, które skrywały się w ich wiklinowych koszach. Wśród placówek oświatowych, zaangażowanych w projekt, znalazły się: Przedszkola nr 10 i nr 66, Zespół Żłobkowo-Przedszkolny nr 3, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 2, Świetlica Środowiskowa Karan, Świetlica Środowiskowa Źródełko, Środowiskowy Dom Samopomocy z ul. Szkolnej 11 oraz szkoły podstawowe nr 22, 24, 51 i 95, a także Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 122, Dolnośląski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących. Gościem specjalnym był „Teatr na bruku”, znany z alternatywnych występów plenerowych i ulicznych. Projekt koordynowało Wrocławskie Centrum Seniora, a organizatorami, oprócz wyżej wymienionych jednostek, byli również: Centrum Kultury „Zamek”, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – Zespół Terenowej Pracy Socjalnej nr 2, Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Emmaus, Rada Osiedla Leśnica, Stowarzyszenie Karan, Klub Ludzi Aktywnych z ul. Wolskiej 2.

Zgromadzonych gości powitała prowadząca galę finałową – pani Lidia Zyga z Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, która przedstawiła partnerów projektu oraz Panie Niespodzianki, szczególnie zaś panią Irenę Knossallę – seniorkę z Wrocławskiego Centrum Seniora, pomysłodawczynię korowodu. Pani Lidia zaprezentowała także znajdującą się na scenie skrzynkę na ufundowaną specjalnie na tę uroczystość przez leśnickie jednostki, instytucje miejskie oraz firmy prywatne. Zapowiedziała również wydarzenia czekające na uczestników gali, wymieniając wśród nich otwarcie skrzynki na książki, budowaną nieopodal sceny instalację z książek, inscenizacje dzieci i młodzieży przeplatane występem grupy „Teatr na bruku” oraz zagadkami i muzycznymi zadaniami. Słowo wstępne należało również do Pań Niespodzianek: pani Izabeli Król, która wspaniale wyrecytowała przygotowany specjalnie na ten dzień wiersz własnego autorstwa o czytaniu książek oraz pani Ewy Landsberg, liderki zajęć „rekonstrukcji sukien dawnych”.

fot. Wrocławskie Centum SenioraW imieniu CK „Zamek” życzenia udanej zabawy złożyła pani Agnieszka Rapir, zapraszając jednocześnie do we wnętrzach CK „Zamek”, w których znajdowały się specjalnie na ten dzień przygotowane książki do bezpłatnego pobrania. Oficjalnego otwarcia skrzynki na książki, dokonali przedstawiciele Departamentu Edukacji, Szkoły Podstawowej nr 51 i Świetlicy środowiskowej Źródełko. Skrzynka niedługo pozostała pusta, a to za sprawą młodych wolontariuszek oraz Pań Niespodzianek, które wypełniły ją książkami. Prowadząca galę poinformowała zebranych, że skrzynka na książki zostanie umieszczona nieopodal Zamku, a opiekę nad nią będą sprawować uczniowie z leśnickich szkół.

Nadszedł czas na najciekawszą część uroczystości, inscenizacje na scenie w wykonaniu dzieci i młodzieży. Pomysłów na kostiumy, choreografię i dekoracje nie brakowało! W repertuarze, który prezentowali na scenie młodzi artyści, znalazły się fragmenty znanych i lubianych bajek, między innymi: „Kopciuszek”, „Lwie serce”, „Harry Potter”, „Calineczka” oraz „Rzepka” i „Mały Książę” w kilku odsłonach. „Teatr na bruku” z kolei przedstawił fragment utworu „Grzebień i szczotka”, z przesłaniem „Czesz się Jerzy, jak należy!”. Niespodziankę stanowił pokaz tworzenia postaci do inscenizacji, którym to aktorzy zyskali pełne zainteresowanie widowni. Inscenizacje uzupełniały zagadki dotyczące poszczególnych bajek oraz piosenki przygotowane i śpiewane przez wszystkie dzieci: „Stary niedźwiedź mocno śpi”, „Gdzie strumyk płynie z wolna” oraz „Mole książkowe”, które wypełniły scenę amfiteatru całkiem sporą grupą młodych wokalistów. Piosenki stały się także okazją do wspólnych tańców z Paniami Niespodziankami.

fot. Wrocławskie Centum SenioraWszyscy bawili się wyśmienicie, instalacja z książek budowana przez młodzież rosła w oka mgnieniu, Panie Niespodzianki wręczały wszystkim artystom dyplomy i prezenty, słońce świeciło coraz wyżej, kiedy uroczystość dobiegła końca. Zwieńczeniem gali finałowej Korowodu Żywej Książki były podziękowania dla uczestników i organizatorów, złożone przez panią Irenę Knossallę oraz panią Patrycję Nowakowską z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W podsumowaniu imprezy padły również życzenia związane z kontynuacją projektu.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć