Strona głównaKulturaKrystyna Chiger, Daniel Paisner, Dziewczynka w zielonym sweterku. W ciemności

Krystyna Chiger, Daniel Paisner, Dziewczynka w zielonym sweterku. W ciemności

Bestsellerowa autobiografia Krystyny Chiger, która w czasie II wojny światowej wraz z grupą uciekinierów z getta przetrwała 14 miesięcy we lwowskich kanałach.
Krystyna Chiger, Daniel Paisner, Dziewczynka w zielonym sweterku. W ciemnościZielony sweterek istnieje do dziś. Jest eksponatem w waszyngtońskim Muzeum Holocaustu. Tytułowa dziewczynka to 8-letnia Krysia, która opowiada o pobycie we lwowskim getcie i codzienności w cuchnących kanałach. Jej historia jest pełna kontrastów – między przedwojennym, luksusowym życiem rodziny Chigerów, a miesiącami spędzonymi w ciemności, brudzie i wilgoci.

Ta książka jest zadziwiającym i budzącym nadzieję dowodem siły ludzkiego charakteru. Jest w niej wszystko: strach, rozpacz, miłość, modlitwa, zdrada, nadzieja, intymność...

Krystyna Chiger urodzona w 1935 roku we Lwowie w spolszczonej, zamożnej rodzinie żydowskiej. Razem z rodzicami i bratem ukrywała się we lwowskich kanałach dzięki pomocy polskiego kanalarza Leopolda Sochy. Z wykształcenia lekarz stomatolog. Mieszka w Nowym Jorku.

Tę prawdziwą historię opowiada najnowszy film Agnieszki Holland „W Ciemności" - tegoroczny polski kandydat do Oscara.

Wydanie: pierwsze
Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy