Strona głównaKulturaKsiążka żyje! Co, jak i gdzie czytamy?

Książka żyje! Co, jak i gdzie czytamy?

„Kto czyta książki, żyje podwójnie”. A według ostatnich badań czytelnictwa, w owej podwójnej egzystencji lubuje się 41,7% Polaków. O tych jakże mało optymistycznych statystykach mówiono i pisano wiele – czas na tych, którzy bez częstych porcji literatury żyć nie mogą.
Książka żyje! Co, jak i gdzie czytamy? [© monticellllo - Fotolia.com] Merlin.pl zaprezentował wyniki badania „Pokaż jak czytasz”, sprawdzając czytelnicze preferencje, spontaniczną znajomość pisarzy, a także pytając dlaczego nie wszyscy lubią czytać.

Ponad połowa badanych deklaruje, że czyta codziennie, a ponad jedna trzecia robi to aż kilka razy w tygodniu. Po lekturę z większą częstotliwością sięgają kobiety, osoby w związku i posiadające dzieci oraz z wyższym wykształceniem.

Według raportu Merlin.pl czytający dokonują zakupu najczęściej za pośrednictwem księgarni internetowych (83%) – to pierwszy wybór grupy badanych. Z tradycyjnych sklepów korzysta niespełna połowa z nich, a około 1/3 pożycza książki od bliskich. Najmniejszą popularnością cieszą się książkowe zakupy w supermarketach.

Gdzie w takim razie poszukujemy inspiracji książkowych? Badani przyznają, że najczęściej decyzję o zakupie konkretnego tytułu podejmują w oparciu o samodzielny research w sieci – sprawdzają, co warto aktualnie przeczytać (65%). Połowa miłośników książek (52%) sprawdza listy bestsellerów, natomiast rekomendacjami znajomych czy rodziny kieruje się 42% ankietowanych. Stosunkowo najmniejsza grupa badanych bazuje na recenzjach mediów (37%).

Gdzie i kiedy najczęściej czytamy?


W łóżku, przed zaśnięciem – to tu aż 8 na 10 badanych oddaje się . Dla 74% miłośników książek, czytanie to jedna z najlepszych form rozrywki po pracy czy w weekendy, a niemal połowa osób czytających robi to w środkach komunikacji miejskiej, w drodze do szkoły czy pracy (47%). Co trzeci badany chętnie sięga po książkę w plenerze, a 28% badanych deklaruje czytanie w łazience/toalecie.

Warto dodać, że kobiety znacznie częściej spędzają czas na czytaniu w , podczas posiłku oraz w plenerze. Tymczasem panowie chętniej zatracają się w ulubionej lekturze w wolnym czasie po pracy czy podczas urlopu.

Książka nie umarła


Książka tradycyjna czy e-booki – co jest popularniejsze wśród czytających? Niemal co trzeci badany sięga zarówno po papierową, jak i elektroniczną wersję książki. Od zapachu druku i przewracania kart książki tradycyjnej, nie może się oderwać 68% badanych, którzy deklarują wyłącznie tę formę lektury. Na , jako jedyną formę obcowania z książką, wskazuje nieliczna grupa badanych.

Czy mamy się jednak obawiać zmierzchu tradycyjnych książek, w związku z dynamicznym rozwojem nowych technologii? – Zdecydowana większość czytelników twierdzi, że tradycyjne książki nigdy nie wyjdą z użycia. Zakładamy, że rynek e-booków nadal będzie się rozwijał tak dynamicznie, jak teraz, oferując wygodną alternatywę dla czytających. Najważniejsza jest popularyzacja czytelnictwa w ogóle, a dostęp do ulubionej formy lektury – „papieru” lub wersji elektronicznej – to indywidualny wybór każdego z nas – dodaje Marta Jac z Merlin.pl.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy