Strona głównaKulturaKsiążki XXI wieku czyli e-book w roli głównej

Książki XXI wieku czyli e-book w roli głównej

Wraz z rozwojem technologii wydawało się, że papierowe książki odejdą do lamusa, ale na szczęście tak się nie stało. Pojawienie się książek cyfrowych stało się jednak w pewien sposób znakiem czasu - narodziło się bowiem zjawisko elektronicznego czytelnictwa. Fanów e-booków przybywa z każdym rokiem, tak jak książek wydawanych w ten sposób.
Książki XXI wieku czyli e-book w roli głównej Uwielbienie do książek, wbrew pozorom, potwierdzić może naprawdę sporo Polaków. Czasy się zmieniają, dlatego też ewoluują. I nie chodzi tylko o sposób prowadzenia narracji, ale także o ich formę. Możliwości jest coraz więcej – smartfony, tablety, czytniki książek. Dlatego w ostatnich latach dynamicznie rośnie grono osób, których śmiało możemy nazwać elektronicznymi czytelnikami.

Czas e-booków

Żyjemy coraz szybciej, posługujemy się coraz mniejszymi sprzętami. Za tą techniczną rewolucją nadążają też książki. – Już od jakiegoś czasu obserwujemy, że wydawcy starają się, by nowości wychodziły nie tylko w formie drukowanej, publikują także wersje elektroniczne. Oferta jest coraz bogatsza i coraz więcej osób szuka nie tylko tradycyjnych wydań, ale właśnie e-booków – mówi Izabela Kasprowicz, Specjalista ds. Sprzedaży z Merlin.pl. – Książka to przede wszystkim słowa, które przenoszą nas w świat wyobraźni – niezależnie od tego, czy przeczytamy je na ekranie , czytnika e-booków, czy też tradycyjnie – wydrukowane. Tak samo nas zachwycają, wzruszają czy fascynują – argumentuje Kasprowicz. Mimo że nie wszyscy są jeszcze przekonani do e-booków, to liczba fanów elektronicznych książek systematycznie wzrasta. Dzieje się tak, ponieważ jesteśmy coraz bardziej mobilni i rzeczy bliskie naszemu sercu lubimy mieć zawsze przy sobie. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że swoją ulubioną muzykę mamy zawsze przy sobie na mp3, wszystkie dane i dokumenty trzymamy w torbie na przenośnym twardym dysku, a zdjęcia czy kontakty do znajomych mamy na wyciągnięcie ręki dzięki smartfonom. Dlaczego więc rezygnować z mobilnej biblioteki i ulubionych lektur, po które chętnie sięgamy w wolnych chwilach?

Zawsze tam, gdzie ty


O ile w zaciszu domowego fotela jest nam wszystko jedno ile waży tomiszcze, które właśnie pochłaniamy, o tyle wybierając się w podróż, spakowanie naszych ulubionych pozycji literackich może już stanowić nie lada wyzwanie. Mało kto może pozwolić sobie na dodatkową walizkę wypełnioną samymi książkami. – Decydując się nawet na jedną, bestsellerową pozycję np. Stiega Larssona, trzeba mieć sporo miejsca – jeden tom trylogii ma średnio… aż 700 stron! – mówi Izabela Kasprowicz. Tu świetnym rozwiązaniem są e-booki. Niewielki i przede wszystkim lekki czytnik pomieści w sobie znacznie więcej niż nawet największa waliza. – Nie ma też obawy, że w trakcie wyjazdu książka wciągnie nas tak bardzo, że skończymy ją czytać po dwóch dniach i zostaniemy bez lektury. Z e-bookami nie musimy ograniczać się do jednej pozycji. Możemy zabrać ze sobą setki książek – dodaje Kasprowicz.

Cena w roli głównej

Książki kupuje się zazwyczaj przy specjalnych okazjach – urodziny, dzień Matki, Święta Bożego Narodzenia. Często uważa się je za dobra luksusowe, ale wcale nie musi tak być. to rodzaj książek, które można mieć na co dzień. Zazwyczaj są nieco tańsze niż te w formie drukowanej, a że rynek się rozrasta, jest duże prawdopodobieństwo, że będą kosztowały jeszcze mniej. Póki co warto śledzić pojawiające się promocje, zwłaszcza sklepów internetowych, przykładowo na Merlin.pl promocje są zazwyczaj tygodniowe, ale dzięki temu jest ich naprawdę dużo. – W obniżonych cenach można u nas zamówić e-booki w zasadzie z każdego typu literatury. Oferta jest bogata, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Tym bardziej, że promocje na Merlin.pl dotyczą nie tylko bestsellerów i dobrze znanych pozycji, ale też i nowości wydawniczych – mówi Kasprowicz.

Czy e-booki zastąpią książki drukowane? Niekoniecznie. Wszystko wskazuje na to, że choć obecnie ze sobą konkurują, to w przyszłości będą się po prostu doskonale uzupełniały.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy