Strona głównaKulturaLiteracki Nobel 2017 dla Kazuo Ishiguro

Literacki Nobel 2017 dla Kazuo Ishiguro

Tegorocznym laureatem Literackiego Nobla został brytyjski autor Kazuo Ishiguro.
Jak czytamy w oświadczeniu Komitetu noblowskiego, Ishiguro został wyróżniony za to, że w powieściach o wielkiej emocjonalnej sile ukazał otchłań pod naszym złudnym poczuciem związku ze światem".

Kazuo Ishiguro urodził się w 1954 roku w Nagasaki w Japonii. Jego rodzina przeniosła się do Wielkiej Brytanii, gdy miał pięć lat. Pod koniec lat 70-tych Ishiguro ukończył anglistykę i filozofię na Uniwersytecie w Kent, a następnie rozpoczął studia Creative Writing na Uniwersytecie Wschodniej Anglii.
Jego pierwsza książka, „Pejzaż w kolorze sepii" ukazała się w 1982 roku. Akcja zarówno tej, jak i następnej powieści, „Malarz świata ułudy" (1986), dzieje się w Nagasaki kilka lat po drugiej wojnie światowej. Obecna jest tu tematyka w największym stopniu kojarzona z twórczością Ishiguro: pamięć, czas i autourojenia. Jest to szczególnie zaś widoczne w najbardziej znanej powieści autora, „Okruchy dnia" z 1989 roku, która została zekranizowana - w filmie wcielił się w rolę zapracowanego perfekcyjnego majordomusa, a Emma Thompson - gospodyni. Film otrzymał

Literatura Ishiguro odznacza się starannym powściągliwym sposobem wyrazu, niezależnym od mających miejsce wydarzeń. Niedawna powieść pisarza,dystopijna „Nie opuszczaj mnie" (2005), należy do gatunku science fiction. W tej ksiażce, podobnie jak w kilku innych, odnajdujemy również wpływy muzyczne. Uderzającym przykładem tych ostatnich jest zbiór opowiadań zatytułowanych „Nokturny" - tutaj muzyka odgrywa kluczową rolę w przedstawianiu relacji między postaciami. W swojej ostatniej powieści, „Pogrzebany olbrzym" z 2015 roku, starsza para podróżuje Anglii, chcąc odzyskać kontakt z dorosłym synem, którego nie widzieli od lat. Książka ta w poruszający sposób odkrywa, jak pamięć ma się do zapomnienia, historia do chwili obecnej i fantazji do rzeczywistości.

Poza ośmioma książkami, Ishiguro jest też autorem scenariuszy filmowych.

„za stworzenie nowej poetyckiej ekspresji w ramach tradycji amerykańskiej piosenki".

Źródło:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy