Strona głównaKulturaMaciej Zaremba Bielawski, Higieniści

Maciej Zaremba Bielawski, Higieniści

Książka Macieja Zaremby Bielawskiego „Higieniści” jest jak przestroga, że nawet demokratyczne państwo może dokonać czystki wśród swoich obywateli, a wszystko zgodnie z prawem.
Pochodzący z Polski, a mieszkający od 1969 roku w Szwecji Maciej Zaremba Bielawski to jeden z najbardziej cenionych szwedzkich dziennikarzy i reporterów, tropiący i odkrywający szwedzkie absurdy i odsłaniający wstydliwe problemy tamtejszego społeczeństwa. Naszym czytelnikom znany jest m.in. ze znakomitego zbioru reportaży „Polski hydraulik”. W „Higienistach” zajął się eugeniką, nazywaną też higieną rasy, a więc dbaniem o to, by w danym społeczeństwie nie rodzili się ludzie genetycznie „niepełnowartościowi”. A opiekuńcze państwo szwedzkie wykazało wyjątkową troskę o czystość rasową swojego narodu, a tym samym także o to, by nie wydawać pieniędzy na opiekę socjalną dla tych, którzy na to nie zasługiwali.

Maciej Zaremba Bielawski, HigieniściJak pisze Zaremba Bielawski, od czasów II wojny światowej do połowy lat 70. przymusowej sterylizacji poddano w demokratycznej Szwecji ponad 60 tysięcy osób. W większości były to kobiety, które uznano za chore psychicznie lub fizycznie, zdemoralizowane, pochodzące z „warstw niższych”. Przy często o zakwalifikowaniu do grupy „osobników niepełnowartościowych” nie decydowały nawet badania lekarskie, tylko własne widzimisię członków specjalnych komisji lekarskich. Niektóre kobiety zmuszano do aborcji, a wszystko w świetle prawa, bo na podobne czystki zezwalały ustawy sterylizacyjne.

Owszem, Zaremba podaje przykładów innych krajów, w których zajmowano się higieną rasy, w żadnym jednak selekcje rasowe nie odbywały się na tak dużą skalę i w sposób tak bezwzględny jak w Szwecji. Dość powiedzieć, że pod względem liczby przymusowych sterylizacji demokratyczną Szwecję wyprzedziły tylko nazistowskie Niemcy.

Ten hańbiący rozdział powojennej historii Szwecji został ujawniony dopiero w latach 90. ubiegłego stulecia, wcześniej, przez dwadzieścia lat, nikt w Szwecji o tym nie mówił. „Higieniści” wystawiają moralny rachunek tym wszystkim, którzy się do tej hańby przyczynili.

Maciej Zaremba Bielawski, „Higieniści. Z dziejów eugeniki".
Przełożył Wojciech Chudoba,
Wydawnictwo Czarne,
Wołowiec 2011

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy