Strona głównaKulturaMarcin Wicha laureatem Nike 2018

Marcin Wicha laureatem Nike 2018

Książka „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy zdobyła nagrodę Nike 2018. Zdobyła także Nike Czytelników.
fot. Rzeczy, których nie wyrzuciłemMarcin Wicha to przede wszystkim projektant okładek książek, czasopism, plakatów i znaków graficznych. Jego teksty ukazywały się między innymi w „Autoportrecie”, „Literaturze na Świecie” i „Tygodniku Powszechnym”. Przez kilka lat publikował cotygodniowe rysunkowe komentarze w „Tygodniku Powszechnym”. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą” i „Charakterami”. Wydał kilka książek dla dzieci.

„Rzeczy, których nie wyrzuciłem” to zbiór esejów poświęconych matce autora i ich trudnej relacji. Punktem wyjścia jest czas, kiedy po jej śmierci Wicha musiał uporządkować jej mieszkanie, zdecydować, które z przedmiotów i książek po zmarłej zachować, a które wyrzucić. Narrator porządkuje książki i rzeczy pozostawione przez zmarłą matkę. Jednocześnie rekonstruuje jej obraz – mocnej kobiety, która w peerelowskiej, a potem kapitalistycznej rzeczywistości umiała żyć wedle własnych zasad. Wyczulona na słowa, nie pozwalała sobą manipulować, w codziennej walce o szacunek – nie poddawała się. Była trudna. Była odważna.

Wicha pisze o czułości, której na co dzień się wstydzimy. I robi to w taki sposób, że wstydzić się nie ma za co – podkreślał przewodniczący jury Marek Zaleski, wręczając tegoroczną nagrodę.
Nagroda Nike przyznawana jest corocznie w październiku za najlepszą książkę roku poprzedniego. Celem nagrody jest promocja literatury polskiej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na powieść.

Dotychczasowymi laureatami nagrody Nike były: „Widnokrąg” Wiesława Myśliwskiego (1997), „Piesek przydrożny” Czesława Miłosza (1998), „Chirurgiczna precyzja” Stanisława Barańczaka (1999), „Matka odchodzi” Tadeusza Różewicza (2000), „Pod Mocnym Aniołem” Jerzego Pilcha (2001), „W ogrodzie pamięci Joanny Olczak-Ronikier (2002), „Zachód słońca w Milanówku” Jarosława Marka Rymkiewicza (2003), „Gnój” Wojciecha Kuczoka (2004), „Jadąc do Babadag” Andrzeja Stasiuka (2005), „Paw królowej” Doroty Masłowskiej (2006), „Traktat o łuskaniu fasoli” (2007), "Bieguni" Olgi Tokarczuk (2008). "Piosenka o zależnościach i uzależnieniach" Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego (2009)"Nasza klasa. Historia w XIV lekcjach" Tadeusza Słobodzianka (2010), "Pióropusz" (2011), "Książka twarzy" Marka Bieńczyka (2012), "Ciemno, prawie noc" Joanny Bator (2013), "Zajeździmy kobyłę historii" Karola Modzelewskiego (2014) i "" Olgi Tokarczuk (2015), "Nakarmić kamień" Bronki Nowickiej (2016), "Żeby nie było śladów" (2017).

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy