Strona głównaKulturaMargery Williams, Aksamitny królik - literatura każdego wieku

Margery Williams, Aksamitny królik - literatura każdego wieku

"Aksamitny Królik, czyli jak zabawki stają się prawdziwe" Margery Williams (tytuł oryginału: "The Velveteen Rabbit") jest niezwykłą książką, która miała swoje pierwsze wydanie w 1922 r. w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii. Od tamtego czasu w krajach anglosaskich wydawano ją już ponad 150 razy i można o niej powiedzieć, że stała się "powieścią kultową", na której wychowały się pokolenia.
W bożonarodzeniowy poranek Chłopiec dostaje wiele prezentów. Jest wśród nich Aksamitny Królik, który w dziecięcym pokoju spotka dużo innych zabawek i zaprzyjaźni się ze starym, mądrym Zamszowym Koniem, który wie, co to znaczy być Prawdziwym, a to jest największe marzenie Aksamitnego Królika.

Margery Williams, Aksamitny królik - literatura każdego wiekuPogodna, klasyczna już opowieść dla dzieci i dla dorosłych (po prostu „literatura każdego wieku") o magicznej mocy miłości, która sprawia, że „staniesz się PRAWDZIWY, jeśli dziecko pokocha cię tak bardzo, że nie tylko będzie się Tobą bawić, ale też NAPRAWDĘ cię kochać". Wtedy nie liczy się wygląd, wiek, ani to „jak jesteś zrobiony".

„To jest coś, co może ci się przytrafić.
Staniesz się PRAWDZIWY,
jeśli dziecko pokocha cię tak bardzo,
że nie tylko będzie się tobą bawić,
ale też NAPRAWDĘ cię kochać.
Prawdziwym nie stajesz się w jednej chwili..."

(fragment rozmowy Zamszowego Konia z Aksamitnym Królikiem)Jacqueline Wilson, znana autorka książek dla dzieci i młodzieży, umieściła „Aksamitnego Królika" na swojej liście dziesięciu najważniejszych książek do głośnego czytania.

To pogodna opowieść, która z pewnością wejdzie do kanonu literatury dziecięcej także w Polsce. „Aksamitny Królik" jest przepiękną historią o magicznej mocy prawdziwej miłości. Prostą, wzruszającą i mądrą. Taką, którą czyta się jednym tchem. Wspaniała lektura, przemawiająca zarówno do dziecka, jak i do dorosłego czytelnika. Jan Fosse, norweski pisarz i dramaturg, nazywa takie książki „literaturą każdego wieku".

W Stanach Zjednoczonych i Anglii „Aksamitny Królik" Margery Williams znany jest od 1922 r. i doczekał się już ponad 150 wydań.

MARGERY WILLIAMS
Urodziła się w Londynie w 1881 roku. Kiedy miała dziewięć lat, wraz z rodzicami przeniosła się do Stanów Zjednoczonych i od tej pory mieszkała Stanach i w Anglii. „Aksamitny Królik", napisany przez Margery w 1922 roku, był jej pierwszą z trzydziestu książek dla dzieci i przyniósł jej ogromny sukces. Zmarła w Greenwich Village w 1944 roku.WILLIAM NICHOLSON
Urodził się w Newark-on-Trent (Anglia) w 1872 roku. Zilustrował wiele książek dla dzieci, znany był również jako malarz portretów. W 1936 roku królowa brytyjska nadała mu tytuł szlachecki. Zmarł w 1949 roku. Patronami medialnymi wydania są: TVP1 i program „Moliki książkowe", Radio VOX FM, Portal Medialny MediaFM.net, broszka.pl, dziecko.pl, qlturka.pl, senior.pl.
Nowej książce będzie poświęcony w całości program "Moliki książkowe" (TVP1), którego premierowy odcinek zostanie wyemitowany 27 listopada br.

KSIĄŻKA DRUKOWANA
Oryginalne ilustracje z I wydania: William Nicholson
Tłumaczenie: Barbara Grabowska, współpraca Dorota Koman
Wydawca: Wydawnictwo Auditus
Premiera: 20 listopada 2009 r.
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-924873-5-7

AUDIOBOOK:
Czyta Piotr Fronczewski
Muzyka i piosenka: Barry Gibson
Tłumaczenie piosenki: Barbara Grabowska, współpraca Mateusz Koman
Wydawca: Wydawnictwo Auditus


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy