Strona głównaKulturaMłyn i krzyż

Młyn i krzyż

Podziwiając obrazy w muzeum, zastanawiacie się czasem, kim są ludzie uwiecznieni na płótnie? Jak wyglądało ich życie? Czy byli szczęśliwi? Czemu są tacy smutni? Takie refleksje niewątpliwie miał Lech Majewski, podziwiając "Drogę krzyżową" Pietera Bruegla.
W filmie "Młyn i krzyż" reżyser postanowił pokazać losy postaci z obrazu. Przestawić ich historie, rozbudowując kolejne wątki i układając wszystko w przypominającą pajęczą sieć całość. Zresztą, sam - ustami Rutgera Hauera w roli Bruegla - opisuje tę wizję, wyjaśniając symbolikę, tłumacząc zależności.

Młyn i krzyżPomysł jest niewątpliwie ciekawy i trzeba przyznać, że reżyser zadał sobie wiele trudu byśmy poczuli się jak w XVI-wiecznej Flandrii. Stroje, zwyczaje, wnętrza - wszystko misternie dopracowane (realizacja trwała trzy lata). Do tego dochodzą technologie CGI i przestrzeń 3D.

Miłośnicy malarstwa renesansowego tudzież filmowych eksperymentów bez mrugnięcia okiem dadzą się pochłonąć wizji Majewskiego. Do interesujących obrazków codzienności (świetnie pokazana praca w młynie) i scenek obyczajowych, dochodzą kwestie religijne, etyczne, polityczne, historyczne tworzące tło, a z czasem motyw przewodni dzieła.

- Wykonana praca może być porównana do tkania ogromnego cyfrowego gobelinu zbudowanego z wielowarstwowych perspektyw, zjawisk atmosferycznych i ludzi - tłumaczy twórca. Rzeczywiście, "Młyn i krzyż" to zbudowana z mnóstwa detali, złożona z szeregu małych opowieści gigantyczna impresja.

Joanna Moreno / megafon.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy