Strona głównaKulturaNike 2010 dla Tadeusza Słobodzianka

Nike 2010 dla Tadeusza Słobodzianka

Laureatem literackiej nagrody NIKE 2010 został Tadeusz Słobodzianek. Uhonorowano go za dramat „Nasza klasa", osnuty na historii Jedwabnego (wydawnictwo słowo/obraz/ terytoria). Finałowa gala odbyła się w niedzielny wieczór, 3 października, w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.
O tym, że statuetkę Nike 2010 otrzyma Tadeusz Słobodzianek, zadecydowało jury w składzie: Adam Pomorski, Edward Balcerzan, Grażyna Borkowska (przewodnicząca), Iwona Smolka, Joanna Tokarska-Bakir, Kinga Dunin, Marcin Król, Tadeusz Bradecki i Tomasz Fiałkowski.
Laureat nagrody głównej otrzymał statuetkę i 100 tysięcy złotych.

Tadeusz Słobodzianek (ur. 1955) - dramaturg, reżyser, krytyk teatralny. Współzałożyciel Teatru Wierszalin. Autor takich dramatów, jak „Car Mikołaj" (1985), „Obywatel Pekosiewicz" (1986), „Turlajgroszek" (1990), „Prorok Ilja" (1992), „Merlin. Inna historia" (1992), „Sen pluskwy" (2001). Laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. Paszportu Polityki (1993), Nagrody im. Stanisława Piętaka (1993), Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1994).

Wydany w formie książki dramat Słobodzianka „Nasza klasa. Historia w XIV lekcjach" jest historią dziesięciu uczniów z jednej klasy - Polaków i Żydów - opowiedzianą od roku 1925 aż po współczesność. Wszyscy żyją zgodnie, aż do wybuchu wojny. Do miasteczka wkracza najpierw radzieckie, a potem niemieckie wojsko. Antysemityzm wybucha w serii gwałtów, morderstw, tortur i kulminuje w masowym pogromie. Niemal wszyscy miejscowi Żydzi giną spaleni w stodole albo zamordowani na rynku. Nielicznym udaje się cudem przeżyć. Przemoc nie ustępuje wraz z zakończeniem wojny...

Swoją nagrodę przyznali też czytelnicy „Gazety Wyborczej" - głównego organizatora Nike. To czysto honorowe wyróżnienie otrzymała Magdalena Grochowska za książkę biograficzną „Jerzy Giedroyc. Do Polski ze snu", wydaną przez Świat Książki.

Przypomnijmy, że w finałowej siódemce Nike 2010 znaleźli się:
Jacek Dehnel, „Ekran kontrolny" (Biuro Literackie)
Magdalena Grochowska, „Jerzy Giedroyc. Do Polski ze snu" (Świat Książki)
Julia Hartwig, „Jasne niejasne" (a5)
Wojciech Jagielski, „Nocni wędrowcy" (WAB)
Janusz Rudnicki, „Śmierć czeskiego psa" (WAB)
Tadeusz Słobodzianek, „Nasza klasa" (słowo/obraz/ terytoria)
Piotr Sommer, „Dni i noce" (Biuro Literackie).

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć