Strona głównaKulturaPolski czytelnik stroni od książek... i od czytania

Polski czytelnik stroni od książek... i od czytania

Ponad 60 procent z nas nie czyta żadnych książek - wynika z badań Biblioteki Narodowej. Zledwie sześć i pół godziny tygodniowo — to średni czas, jaki Polak poświęca na czytanie. Dotyczy to wytłacznie książek, ale jakichkolwiek tekstów.
Polski czytelnik stroni od książek... i od czytania [© Monkey Business - Fotolia.com]

Z ostatnich Biblioteki Narodowej wynika, że prawie 61 procent Polaków nie czyta . Zdecydowaną alergię na teksty pisane mają nastolatkowie - mimo tego, że mają obowiązek czytania lektur, po książki sięga zaledwie 62 proc., ale nie tylko oni. Mało czytają też emeryci – tylko 32 procent sięgnęło po książkę. To skłania do zastanowienia się, czy faktycznie brak czasu i obowiązki zawodowe, stoją na przeszkodzie w czytaniu. Jak podkreśla dr Grażyna Szarszewska, Dyrektor Generalna Polskiej Izby Książki

- Widzimy duże rozwarstwienie pomiędzy czytelnikami z dużych miast – osób wykształconych a czytaniem w mniejszych okręgach i rodzinach, gdzie jest wykształcenie niższe, gdzie są mniejsze dochody - podkreśla dr Grażyna Szarszewska, Dyrektor Generalna Polskiej Izby Książki.

Przygoda Polaków z literaturą oraz czytaniem zaczyna i kończy się w szkole. Tylko 11 procent z nas, jest „rzeczywistymi czytelnikami”, którzy w roku przeczytali siedem lub więcej książek. W statystykach górują kobiety, które częściej od mężczyzn , głównie w ramach relaksu i rozrywki.

Na polskim rynku wydawniczym stale pojawiają się godne uwagi pozycje książkowe. Po co sięgają Polacy najczęściej? Czytają głównie książki przygodowe i podróżnicze. Na drugim miejscu znalazły się te o tematyce historycznej. Na trzecim miejscu ex aequo znalazły się biografie, dzienniki, pamiętniki, wspomnienia i listy, jak również sensacje, kryminały oraz poradniki.

Polacy chętnie sięgają po romanse, książki popularnonaukowe, literaturę faktu czy fantastykę.

- Mieliśmy taki okres, lata 90., że dominowała literatura zagraniczna. Była potrzeba, aby sięgać po książki, do których nie było wcześniej dostępu. Polska literatura – polskich autorów - nie była promowana przez wydawnictwa. [...] Mamy dobrą polską literaturę, która jest obecna w księgarniach oraz na półkach w domach czytelników. I co ważne jest czytana - wyjaśnia dr Grażyna Szarszewska.

Polscy czytelnicy wybierają książkę samodzielnie, jak i z polecenia. Sięgają zarówno po nowości, tytuły z list bestselerowych, jak i sprawdzoną literaturę. I choć wydawałoby się, że głównie przez Internet zaopatrujemy się w książki, to okazuje się, że księgarnie nadal odgrywają ważną rolę w życiu czytelnika. Mimo powstawania wielu dyskontów książkowych – zaznacza Piotr Toczyski z Ośrodka Przetwarzania Informacji PIB.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy