Strona głównaKulturaPrzez Morze Czerwone. Rzeczpospolita Polska na Uchodźstwie 1945-1990

Przez Morze Czerwone. Rzeczpospolita Polska na Uchodźstwie 1945-1990

Warszawski oddział IPN zaprasza do zwiedzania monumentalnej wystawy "Przez Morze Czerwone. Rzeczpospolita Polska na Uchodźstwie 1945-1990". Wystawa składa się z 60 plansz o wymiarach 100x200cm. Na planszach można obejrzeć archiwalne fotografie i dokumenty, którym towarzyszy obszerny komentarz historyczny.
Ekspozycja, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie we współpracy z Archiwum Emigracji Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, na 60 panelach ukazuje działalność struktur państwowych oraz polskiej niepodległościowej na obczyźnie w latach powojennych. Prezentacja, składająca się z czterech części – legalizmu (ciągłości polskich władz II Rzeczypospolitej), polityki, społeczeństwa oraz kultury – próbuje zasygnalizować bogactwo dokonań tysięcy , dla których Polska nigdy nie przestała być Ojczyzną, a o których aktywności i poświęceniu wie dzisiaj bardzo niewielu Polaków.

Wystawa, której scenariusz napisali dr Tomasz Łabuszewski i dr Małgorzata Ptasińska, prezentuje m.in. zasługi i biografie wszystkich prezydentów Polski na uchodźstwie (m.in. Augusta Zaleskiego, Edwarda Raczyńskiego, Kazimierza Sabbata, Ryszarda Kaczorowskiego), a także polskie rządy na uchodźstwie (m.in. rząd Tomasza Arciszewskiego) i liczne partie polityczne. Zawiera informacje o polskim życiu kulturalnym, a także organizacjach społecznych, Kościele katolickim, harcerstwie.

Dorobek polskiego uchodźstwa niepodległościowego wciąż jest mało obecny w powszechnej świadomości społecznej. Tymczasem za tym dorobkiem kryje się wielu konkretnych ludzi, którzy po zakończeniu drugiej wojny światowej mogli dokonywać różnych wyborów. Jednak ludzie, o których opowiada wystawa, często do końca życia wszystkie swoje siły poświęcali niepodległej Polsce.

fot. IPN

Wystawa będzie codziennie otwarta do 30 czerwca włącznie (poniedziałek) 2014 w godz. 8-20
DOBRE MIEJSCE ul. Dewajtis 3 wej. A Galeria Krużganek WSTĘP WOLNY!

Tagi: historia, prl, ipn, wystawa

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy