Strona głównaKulturaRusza 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

Rusza 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

Jutro we Wrocławiu rozpocznie się 14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty. W tym roku zostanie na nim pokazanych 365 filmów (w tym 199 pełnometrażowych). Seanse będą odbywały się w kinie Nowe Horyzonty oraz na wrocławskim Rynku.
fot. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe HoryzontW czwartek 24 lipca festiwal zainaugurują trzy wieczorne seanse. Filmem otwarcia będzie argentyńska satyra Dzikie historie Damiána Szifróna, pokazywana w konkursie głównym tegorocznego MFF w Cannes, jednym z jej producentów jest Pedro Almodóvar.

Drugim filmem, który zobaczymy w pierwszy wieczór festiwalu, będzie nagrodzony Złotą Palmą w Cannes turecki Zimowy sen Nuriego Bilge Ceylana - fascynujący, pełen ukrytych emocji, kameralny portret małżeński, nakręcony w majestatycznych plenerach tureckiej Kapadocji.

Trzecim filmem wieczoru będzie pokazywany w konkursie głównym festiwalu w Cannes głośny Sils Maria jednego z najciekawszych współczesnych reżyserów Oliviera Assayasa z i Kristen Stewart wcielającymi się w role aktorek.

W programie festiwalu każdy kinoman znajdzie coś dla siebie - zarównn podczas pokazów konkursowych jak i licznych przeglądów kina.

Podczas festiwalu odbędą się liczne konkursy, między innymi:
  • Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty
  • Międzynarodowy Konkurs Filmy o Sztuce
  • Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych
  • Konkurs Europejskich Filmów Krótkich
  • Konkurs Powiększenie, w ramach którego zostaną pokazane filmy i wideoklipy zrealizowane przez dolnośląskich filmowców i artystów wizualnych.
Oprócz produkcji prezentowanych na konkursach będzie można podziwiać dzieła uznanych reżyserów, mistrzów światowego kina, doceniane na prestiżowych festiwalach. W tym roku pojawią się między innymi najnowsze filmy między innymi: Aleksieja Germana (Trudno być Bogiem według powieści braci Strugackich), Naomi Kawase (Zawsze woda), Bertranda Taverniera (Francuski minister), Kima Ki-duka (Moebius), Claude'a Lanzmanna (Ostatni niesprawiedliwy), Tsaia Ming-lianga (nagrodzone przez jury festiwalu w Wenecji Bezpańskie psy oraz pokazywana w Berlinie Wędrówka na Zachód), Jeana-Luca Godarda (laureat Nagrody Jury w Cannes - Pożegnanie z językiem), Alejandro Jodorowskiego (Taniec rzeczywistości), Denisa Côté (Radość ludzkiego pragnienia), Alexandra Payne'a (nominowana do ośmiu Oscarów Nebraska), Amosa Gitai (Ana Arabia), Lukasa Moodyssona (Jesteśmy najlepsi!), Andrieja Zwiagincewa (nagrodzony w Cannes za scenariusz Lewiatan), György Pálfiego (Swobodne opadanie), Kornela Mundruczó (zwycięzca sekcji Un Certain Regard w Cannes - Biały Bóg), Bruno Dumonta (Mały Quinquin), Lisandro Alonso (nagrodzona przez jury FIPRESCI w Cannes Jauja z ), Hayao Miyazakiego (Zrywa się wiatr) czy Rehy Erdema (Kobiece pieśni).

W programie festiwalu znalazło się 20 filmów z oficjalnej selekcji tegorocznego . Zostanie także zaprezentowany pełny program konkursu krótkich filmów sekcji Quinzaine des Réalisateurs tegorocznego festiwalu w Cannes, w tym polski film Fragmenty Agnieszki Woszczyńskiej.

Pojawią się również laureaci festiwali w Locarno (nagrodzona Złotym Lampartem Historia mojej śmierci Alberta Serry), Sundance (chilijski Zabić człowieka Alejandro Fernandeza Almendrasa) i Berlinie (nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem Boyhood Richarda Linklatera - realizowana przez 12 lat niezwykła przypowieść o dojrzewaniu).
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy