Strona głównaKulturaSean Parnell, Pluton wyrzutków

Sean Parnell, Pluton wyrzutków

Przemoc, strach, ciągłe napięcie i potworne okrucieństwo należą do codzienności żołnierza walczącego na wojnie. Wstrząsające przeżycia z uczestnictwa w działaniach wojskowych w Afganistanie odtworzył w swojej książce Pluton wyrzutków Sean Parnell - dowódca jednego z plutonów walczących z islamskimi rebeliantami przy granicy z Pakistanem.
Sean Parnell, Pluton wyrzutkówCzęsto bywa tak, że książka przenosi czytelnika do innego świata. Jednak naprawdę rzadko zdarza się, że odkładając ją na chwilę, nie możemy zrozumieć, że naprawdę znajdujemy się we własnym mieszkaniu. Gdy już na dobre powrócimy do rzeczywistości, aż trudno uwierzyć, że gdzieś tam daleko, w obcym kraju, są niewinni ludzie, których rzeczywistość jest wypełniona strachem, rozpaczą i bezsilnością. O tym wszystkim, w niezwykle obrazowy i sugestywny sposób, opowiada Sean Parnell - amerykański żołnierz, komandos sił powietrznodesantowych, który spędził w samym centrum działań wojennych kilkanaście miesięcy. Współtwórcą Plutonu Wyrzutków jest John Bruning - amerykański historyk wojskowości.

Sean Parnell podczas swojego pobytu w Afganistanie dowodził plutonem „Zielonych czaszek" uchodzącym za jedną z najsprawniejszych jednostek walczących na tamtych terenach. Jego oddział przeprowadzał wiele trudnych akcji, patrolował zaminowane drogi, walczył w niesprzyjających górskich warunkach, a jednocześnie podejmował próby zjednania sobie lokalnej ludności. Wszystko to, jak również świadomość wszechobecności śmierci i okrucieństwa, Parnell starał się przekazać za pośrednictwem książki. Z sukcesem.

Adrenalina i emocje

Sean Parnell opisuje wiele krytycznych sytuacji, w których Amerykanom ogromnie brakowało nie tylko wiary we własne siły, ale również niezbędnego wsparcia i amunicji, podczas gdy Talibowie czuli się doskonale na swoim terenie i do tego mogli liczyć na pomoc Pakistańczyków. Pokazuje potworne zmagania nie tylko z wrogiem, ale i z przepisami oraz niesprawiedliwością dowódców i administracji amerykańskiej armii.

Jednak Pluton wyrzutków to przede wszystkim książka o ludziach i ich emocjach. Autor wiele uwagi poświęcił relacjom łączącym żołnierzy w tak niecodziennych i trudnych warunkach. Parnell zastanawia się nad tym, jak bardzo wojna zmienia ludzi i jaki ekstremalne warunki mają wpływ na ich psychikę. Pokazuje również, że więzy, które połączyły ludzi w takich okolicznościach, pomimo swojego specyficznego charakteru, są bardzo silne.

Na własne oczy...

Pluton Wyrzutków jest niezwykle poruszającą historią. Parnell opowiada zarówno o swoich emocjach, jak również o wydarzeniach, których był świadkiem. Przedstawione z jego perspektywy, stają się w oczach czytelnika żywe i autentyczne. Dlatego też czytając tę opowieść boimy się razem z nim - czujemy jego ból i napięcie, wspólnie z nim przeżywamy dramatyczne akcje i współczujemy ludziom, którzy doświadczają krzywdy.

Pod koniec lektury pojawia się refleksja o przemianie, jaka dokonała się w autorze. Refleksja o człowieku, który z beztroskiego młodzieńca zmienił się w zmęczonego mężczyznę obarczonego potwornie ciężkim bagażem doświadczeń.

Pluton Wyrzutków to pełna pasji opowieść, która przenosi czytelnika w samo centrum . Uzmysławia, że kilka tysięcy kilometrów od naszych domów jest znacznie mniej bezpieczny świat i że krótkie relacje telewizyjne z toczących się na świecie walk w żaden sposób nie oddają prawdziwego obrazu wojny.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy