Strona głównaKulturaSpotkanie z pisarką i tłumaczką Irit Amiel

Spotkanie z pisarką i tłumaczką Irit Amiel

Irit Amiel urodziła się w 1931 r. w Częstochowie w spolonizowanej rodzinie żydowskiej jako Irena Librowicz. Jej rodzice zginęli w Treblince, a ona sama ocalała na aryjskich papierach, ukrywana przez Polaków. Po wojnie, za namową Antka Cukiermana przyłączyła się do organizacji Bricha i nielegalnie wraz z grupą młodzieży przedostała się do Palestyny. Początkowo mieszkała w kibucu. Jest pisarką i tłumaczką. Pisze po polsku i po hebrajsku. Zadebiutowała w 1994 r. tomikiem wierszy hebrajskich, które w tym samym roku ukazały się także w języku polskim pt. "Egzamin z Zagłady". Po polsku opublikowała też tomiki poezji: "Nie zdążyłam" (1998) oraz "Wdychać głęboko"(2003). Największe uznanie przyniósł jej jednak zbiór opowiadań "Osmaleni" (1999), nominowany w 2000 r. do nagrody Nike. W 2008 r. ukazał się kolejny tom prozy Amiel - "Podwójny krajobraz".
Z polskiego na hebrajski przetłumaczyła m.in. utwory Marka Hłaski, Henryka Grynberga, Hanny Krall i Wisławy Szymboreskiej. Z hebrajskiego na polski przełożyła wiersze współczesnych poetów izraelskich i wydała je w autorskiej antologii.

Irit Amiel wiele miejsca poświęca w swojej twórczości tematyce Zagłady. Nie są to jednak w sensie ścisłym wspomnienia. Dominuje refleksja nad wpływem doświadczenia Zagłady na dalsze życie ocalałych, na ich zachowania, wybory życiowe, sposób myślenia, codzienność. Autorkę zajmuje fenomen równowagi psychicznej ocalałych, trwających przez lata gdzieś pomiędzy grozą wciąż żywych wspomnień a "banalnym"; bezpieczeństwem i stabilnością życia po Szoa. Zwięzłość wypowiedzi literackich Amiel, emocjonalna powściągliwość, niechęć do komentowania obrazów i zdarzeń, które oddziałują poprzez sam fakt zaistnienia - wszystko to decyduje o sile tego pisarstwa. Irit Amiel mieszka w Tel Awiwie.

Pisarka przyjechała na zaproszenie organizatorów Dni Książki Żydowskiej. Będzie uczestniczyła w spotkaniach autorskich w Warszawie, Poznaniu i Toruniu. Toruńskie spotkanie odbędzie się 15 maja 2008 o godzinie 17 w Muzeum Uniwersyteckim.

Spotkanie będzie nie tylko promocją nowej książki Irit Amiel, ale przede wszystkim daje szansę na unikalne spotkanie z wyjątkową i barwną postacią, na wysłuchanie niezwykłych losów jej i jej częstochowskiej rodziny, której historia sięga wypraw krzyżowych, na kontakt z historią bez koturn, ale z pierwszej ręki jej naocznego świadka.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy