Strona głównaKulturaStephen King, Dolores Claiborne

Stephen King, Dolores Claiborne

“Czasem trzeba być bezduszną jędzą, żeby dać sobie radę w życiu. Czasami tylko to daje ci siłę…”
fot. Stephen King, Dolores Claiborne jest autorem kojarzonym przede wszystkim z horrorami. Ale ma w swoim dorobku także powieści psychologiczne i „Dolores Claiborne” jest jedną z nich. W dodatku jest monologiem głównej bohaterki, która opowiada swoje dzieje związane z mężem pijakiem i brutalem oraz wredną pracodawczynią Verą. Na szczęście dla czytelnika King jest wytrawnym pisarzem i ani przez chwilę nie nudzi. Jego bohaterka jest wyrazistą postacią, nie idealną ale nie potępiamy jej postępowania, wręcz się z nią solidaryzujemy.

Dolores mieszka na wyspie Little Tall, ciężką fizyczną pracą utrzymuje męża i troje dzieci, więc jest udręczona, zaharowana i wiecznie zmęczona. O mężu mówi, że: „był cholernym kamieniem młyńskim, który nosiłam u szyi”.

Kiedy dostrzega zło jakie spotyka jej córkę, zdeterminowana reaguje konsekwentnie i bezlitośnie. Bo czasem trzeba być bezduszną jędzą, zwłaszcza że „Największą jędzą jest matka przerażona o swoje potomstwo”.

Bohaterka przez wiele lat pracuje u równie bogatej co podłej Very Donovan, która z biegiem lat staje się coraz bardziej zależna od swojej opiekunki. Na przykładzie tej postaci autor pokazuje jak może wyglądać osoby przyzwyczajonej do stawiania na swoim i jak swoim postępowaniem dręczy wszystkich wokół siebie dzięki czemu jest coraz bardziej samotna. To studium osuwania się w stronę śmierci, ze wszystkimi tego skutkami, lękami i fobiami.

Trupy są w tej dwa ale to nie jest kryminał. To opowieść o dwóch kobietach - bardzo biednej, zaradnej i nieustraszonej oraz bardzo bogatej, wrednej i zajętej tylko sobą. Właściwie łączy je tylko to, że pozbyły się swoich mężów gdy przekroczyli granice ich odporności. Pewnie dlatego, że obie bardzo nie lubiły przegrywać.

„…życie człowieka sprowadza się przede wszystkim do tego, że musi dokonywać wyborów oraz płacić rachunki, kiedy nadchodzi pora…”.

Polecam

Irena Brojek (Alodia1949) / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy