Strona głównaKulturaStig Dagerman, Niemiecka jesień

Stig Dagerman, Niemiecka jesień

Zbiór reportaży szwedzkiego pisarza Stiga Dagermana „Niemiecka jesień" w Szwecji ukazał się w 1947 r. W Polsce ta niewielka książka wyszła dopiero teraz, a i tak pewnie nie wszystkim to będzie w smak.
Stig Dagerman, Niemiecka jesieńDagerman (1923-1954) żył krótko, a okres jego twórczości obejmuje zaledwie cztery lata. Po II wojnie światowej opublikował cztery powieści (w tym znakomitą „Wyspę skazańców") i zbiory reportaży, to jednak wystarczyło, by zaliczyć go do czołowych szwedzkich pisarzy XX wieku. Wielką skalę jego talentu pokazuje „Niemiecka jesień" - reportaże z podróży do Niemiec, pisane niedługo po tym, jak upadła Trzecia Rzesza.

W swoim zbiorze - który Henning Mankell ocenił jako jedną z najlepszych książek o skutkach wojny - 24-letni autor opisuje głód i nędzę zwykłych Niemców, mieszkających najczęściej w piwnicach, zależnych od władzy czterech zwycięzców. Szwedzki pisarz, co warte podkreślenia, zachowuje całkowity obiektywizm i pamięta o niemieckiej winie, potrafi jednak dostrzec niedoskonałość i paranoiczność świata stworzonego przez zwycięzców. Ale to, co uderza czytelnika najbardziej, to dojrzałość, przenikliwość i trafność spostrzeżeń młodego twórcy.

A dlaczego teraz niektórzy polscy czytelnicy jeszcze dzisiaj mogą przyjąć źle tę książkę? Ano dlatego, że powojenna niemiecka nędza i upodlenie po kilku latach zamieniły się w dobrobyt, czego nie można powiedzieć o Polsce. Proponuję jednak porzucić uprzedzenia i czytać książkę Dagermana jak dzieło literackie - najwyższych lotów.

Można też żałować, że Dagerman tworzył tak krótko. Niedługo po tym, jak wybuchł jego talent, pisarz zamilkł na kilka lat, a w 1954 roku - ku zdumieniu i rozpaczy Szwedów - popełnił samobójstwo.

Stig Dagerman, „Niemiecka jesień. Reportaż z podróży po Niemczech". Przełożyła Irena Kowadło-Przedmojska, Czarne 2012, s. 115.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy