Strona głównaKulturaSusanne Batzdorff, Ciocia Edyta. Żydowskie dziedzictwo katolickiej świętej

Susanne Batzdorff, Ciocia Edyta. Żydowskie dziedzictwo katolickiej świętej

„Panie, nie zsyłaj na nas więcej niż możemy znieść" - tak modliła się prababka Edyty. „Tante Edyto, ledwie cię znaliśmy, kim naprawdę jesteś? Mieszanką teologii i fenomenologii? Żydowskich przodków i kapłańskich mentorów?" Na to pytanie próbuje odpowiedzieć siostrzenica Edyty Stein jednocześnie wspominając całą rodzinę i ich życie w przedwojennym Wrocławiu.
Susanne Batzdorff, Ciocia Edyta. Żydowskie dziedzictwo katolickiej świętejAutorka urodziła się w tym mieście, mieszkała z babcią Augustą, ciotką Różą i innymi krewnymi w domu przy obecnej ulicy Nowowiejskiej 38 gdzie teraz mieści się Towarzystwo im. Edyty Stein. Na murze od strony ulicy przed II wojną wisiała tablica informująca w jakich porach przyjmowała Erna Biberstein (matka autorki) lekarka ginekolog-położnik.

Susanne Batzdorff opowiada o Edycie Stein z perspektywy dziecka, sięga też do jej wspomnień, obejmującej lata 1891-1916, pt.: „Dzieje pewnej rodziny żydowskiej". A że nie były one pozbawione szczerości w opisywaniu rodzinnych konfliktów, Susanne pisze o reakcji zainteresowanych członków rodziny oraz przekazuje inny punkt widzenia na niektóre zdarzenia. Prostuje także nieprawdziwe fakty z życia Edyty, które podają jej biografiści w zapale uświetnienia jej osoby. A przecież wcale tego nie potrzebuje...

W książce znajdziemy wiele interesujących informacji jak np. tę o liście napisanym przez Edytę Stein, w 1933 roku, do papieża Piusa XI, w sprawie prześladowania Żydów na terenie Niemiec. A także o męskich sympatiach ciotki, o tym w jaki sposób traktowała dzieci, jak lubiła spędzać wolny czas i czy miała poczucie humoru. Tak jak jej matka, Susanne utrzymuje kontakty z osobami i instytucjami zainteresowanymi życiem i twórczością Edyty Stein (wydano 26 tomów jej pism). Uważa, że „Dla wielu Edyta Stein stała się pewnego rodzaju połączeniem między judaizmem a chrześcijaństwem". Dwukrotnie odwiedziła Polskę, dom rodzinny babki Augusty w Lublińcu i Wrocław.

Mam nadzieję, że zainteresuje Was postać Edyty Stein, a szczególnie wrocławian, których namawiam do odwiedzenia gdzie mieszkała krótko ale jej duch pozostał i patronuje wielu działaniom. Zapraszam też na stronę Towarzystwa

Edyta Stein (1891-1942), urodzona w Breslau (Wrocław), Żydówka, doktor filozofii, katoliczka, karmelitanka Teresa Benedykta od Krzyża, zagazowana w Auschwitz, ogłoszona świętą przez Jana Pawła II 11.X. 1998 r., patronka Europy.

o autorce: Susanne Batzdorff z domu Biberstein, urodzona się w 1921 roku w Breslau (Wrocław), córka starszej siostry Edyty Stein - Erny, praktykująca Żydówka, mieszka w USA, poetka.

Recenzja nadesłana przez panią Irenę Brojek (Alodia1949). Serdecznie dziekujemy.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy