Strona głównaStyl życiaTlenek węgla: czujnik uchroni przed zagrożeniem

Tlenek węgla: czujnik uchroni przed zagrożeniem

Chociaż 77% Polaków posiada w swoich domach urządzenia zasilane paliwem organicznym, to aż 60% nie zdaje sobie sprawy, że ze sprzętów tych może ulatniać się śmiertelnie szkodliwy tlenek węgla. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest zainstalowanie w domu czujnika tlenku węgla.
Tlenek węgla: czujnik uchroni przed zagrożeniem [© WavebreakMediaMicro - Fotolia.com] Tlenek węgla (czad) to niebezpieczny gaz określany mianem „cichego zabójcy” ze względu na to, że jest bezwonny, bezbarwny i nie podrażnia ludzkiego układu oddechowego. Co więcej, czad zmniejsza zdolność hemoglobiny do transportu tlenu w organizmie, więc może nieść poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka.

Według badania przeprowadzonego niedawno na zlecenie firmy Honeywell Polska na grupie 1000 Polaków – mamy do czynienia z bardzo niską świadomością mieszkańców naszego kraju na temat zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla. Wspomniane badanie wykazało, że aż 77% Polaków posiada w domu urządzenia zasilane paliwem organicznym takim, jak gaz ziemny, drewno czy węgiel i prawie 2/3 (60%) nie zdaje sobie sprawy, że z tych sprzętów może ulatniać się szkodliwy tlenek węgla.

Tlenek węgla to wysoce toksyczna substancja, która po wniknięciu do organizmu człowieka może spowodować w nim poważne zmiany, a nawet doprowadzić do śmierci jednostki. Powstaje ona w wyniku nieprawidłowego spalania paliw organicznych.

– Leczenie zatruć tlenkiem węgla jest niezwykle trudne, dlatego tak ważne jest aby do nich nie dopuszczać – podkreśla Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się nieodpowiednią eksploatację budynków, nieprawidłową instalację i brak konserwacji urządzeń grzewczych, a także brak odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu, w którym następuje spalanie. Ze względu na to, że tlenek węgla jest niewyczuwalny przez ludzkie zmysły, a większość objawów nie jest bezpośrednio kojarzona z zatruciem, wykrycie podwyższonego stężenia CO w powietrzu jest trudne i wymaga sporo czasu. Do objawów zaczadzenia zalicza się zawroty i bóle głowy, nudności, a w poważniejszych przypadkach utratę przytomności czy nawet śmierć.

Zadbaj o odpowiednią wentylację

Zapewnienie jest konieczne we wszystkich pomieszczeniach, w których usytuowane są urządzenia zasilane paliwem organicznym. Bez właściwego dopływu tlenu proces spalania może bowiem skutkować emisją tlenku węgla.

Przede wszystkim nie wolno zasłaniać kratek wentylacyjnych, kominów i przewodów kominowych – ten często powtarzany błąd może bowiem prowadzić do śmiertelnych konsekwencji. Od czasu do czasu należy również skontrolować przepustowość tych sprzętów. Jak to zrobić? Wystarczy położyć dłoń lub kawałek papieru na lub przed urządzeniami oraz spróbować wyczuć przepływ powietrza. Ważne jest również wyeliminowanie kurzu, który zgromadził się na sprzętach.

Rozszczelnij okna

Uszczelnione i zamknięte okna przyczyniają się do wzrostu stężenia tlenku węgla w pomieszczeniach. Wymieniając okna należy więc zwrócić uwagę na obecność otworów, które zapewnią stały dostęp świeżego powietrza. Aby zredukować ryzyko występowania niebezpiecznych sytuacji należy regularnie wietrzyć swój dom lub mieszkanie – zamknięte okna mogą bowiem zakłócać prawidłową wentylację.

Pamiętaj o prawidłowym korzystaniu z urządzeń grzewczych

Stare i zaniedbane urządzenia grzewcze również mogą być źródłem emisji czadu. Należy więc korzystać tylko ze sprawnych pieców i kuchenek oraz regularnie sprawdzać ich wydajność. Wszelkie wadliwe instalacje należy natychmiastowo zastąpić nowymi. Ważne jednak, aby wszystkie te działania były wykonywane przez specjalistów, a czyszczenie i konserwacja urządzeń przebiegały zgodnie z instrukcją producenta.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze czujnika tlenku węgla?

Przestrzeganie powyższych zaleceń pozwala zminimalizować ryzyko emisji tlenku węgla. Jednak w celu zapewnienia domownikom kompleksowej ochrony przed zaczadzeniem należy zamontować . Głównym zadaniem tego urządzenia jest stałe monitorowanie stężenia CO w powietrzu. Jeśli w pomieszczeniu określony poziom tlenku węgla zostanie przekroczony, czujnik natychmiast uruchamia bardzo głośny alarm dźwiękowy. Co istotne, alarm ten powinien być generowany na długo zanim stężenie czadu osiągnie poziom szkodliwy dla zdrowia ludzkiego, dając w ten sposób domownikom czas na podjęcie działań naprawczych. W przeciwieństwie do powszechnego założenia, które jest niestety podzielane przez 11% Polaków, większość czujników dymu nie jest w stanie wykryć tlenku węgla. Dlatego odpowiedni wybór i instalacja czujników przeznaczonych do monitorowania obecności i poziomu stężenia CO jest tak ważne dla zdrowia domowników.

Przy wyborze czujnika należy kierować się przede wszystkim jego jakością potwierdzoną atestami i certyfikatami. Zapewnia to maksymalny poziom ochrony przed niebezpieczeństwem oraz gwarantuje zgodność ze standardami światowymi. Kupując czujnik należy również zwrócić uwagę, czy został on wytworzony w oparciu o europejską i polską normę EN50291-1 i EN50291-2 i posiada atest wydany przez niezależne europejskie laboratorium badawcze takie, jak BSI.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy