Strona głównaKulturaUmberto Eco poprawił „Imię róży”

Umberto Eco poprawił „Imię róży”

Słynny włoski pisarz Umberto Eco postanowił jeszcze raz pochylić się nad swoją najbardziej znaną i popularną książką. Właśnie pojawiło się się "Imię róży. Wydanie poprawione przez autora".
Umberto Eco poprawił „Imię róży”Powieść została wydana we Włoszech po raz pierwszy w 1980 roku. Jej sukces czytelniczy był wielkim zaskoczeniem dla teoretyków i krytyków literatury. Dziś "Imię róży" zalicza się powszechnie do arcydzieł i klasyki XX wieku.Po trzydziestu latach autor postanowił je poprawić swoje debiutanckie dzieło. Nie wprowadził zmian oczywiście w stylu ani fabule, ale postanowił nadać tokowi narracji nieco więcej lekkości.

„Natrafiłem też na parę błędów, które się wkradły, gdyż przekładałem średniowieczne źródła w zbyt wielkim pośpiechu; odkryłem na przykład, że w ówczesnym zielniku pojawia się nazwa cicerbita (oznaczająca pewien rodzaj cykorii), ale ja odczytałem ją jako cucurbita i w ten sposób zmieniłem ją w dynię, a dyni w średniowieczu nie znano, pojawiła się u nas dopiero po odkryciu obu Ameryk". - napisał Eco w posłowiu.

Znalezienie zmian wprowadzonych przez autora i poprawionych przez niego błędów może stać się fascynującą przygodą dla miłośników twórczości .

W Polsce książka ukazała się nakładem wydawnictwa Noir sur Blanc.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy