Strona głównaStyl życiaUważaj na język ciała. „Mowa” pozawerbalna

Uważaj na język ciała. „Mowa” pozawerbalna

Chcesz dobrze wypaść przed potencjalnym pracodawcą, znajomym, dziewczyną? Uważaj na język ciała. Dzięki niemu, bez względu na wypowiedziane słowa, możesz wiele zyskać, lub wszystko stracić.
Uważaj na język ciała. „Mowa” pozawerbalna Co to jest języka ciała?

Język ciała jest formą komunikacji niewerbalnej, na którą składają się: postawa ciała, gesty, mimika i ruchy gałek ocznych. Ludzie wysyłają i interpretują takie sygnały prawie całkowicie podświadomie.

Z badań psychologów wynika, że istotna część przekazu, tj. między 60 a 70 procent, pochodzi z zachowań niewerbalnych. Okazuje się zatem, że to nie same słowa są najistotniejsze w komunikacji, ale towarzyszący im cały zestaw pozawerbalnych „informacji".

Sprawdź, co ma znaczenie

Kontakt wzrokowy

Ludzie, którzy nie patrzą rozmówcy w oczy, ale rozglądają się na boki, nierzadko są postrzegani jako nerwowi, kłamliwi, czy rozkojarzeni. W naszej kulturze utrzymywanie kontaktu wzrokowego podczas konwersacji jest uważane za sygnał zainteresowania treścią rozmowy, skupienia uwagi, poważnego traktowania interlokutora.

Jeśli w czasie rozmowy ktoś często patrzy na podłogę, odbierany jest zwykle jako osoba nieśmiała i bojaźliwa . Ludzie mają również tendencję do patrzenia w dół, gdy są zdenerwowani, bądź próbują ukryć emocje.

Jeśli wzrok jest skupiony na czymś w oddali, oznacza to zwykle głębokie zamyślenie rozmówcy i jego pozorne uczestnictwo w komunikacji.

Uśmiech

Oznacza „dobre zamiary". Wzbudza sympatię, zachęca do podjęcia rozmowy, rozluźnia napiętą atmosferę. Oczywiście najodpowiedniejszy jest przy przywitaniu, na początku rozmowy, a potem w sytuacji, która może go wywołać - nie należy odpowiadać na każde pytanie czy komentarz.

Uścisk dłoni

Słaby uścisk dłoni może być odczytywany jako oznaka nieśmiałości i , a „porządny" uścisk sugeruje, że jest się pewnym siebie, zdecydowanym i bardziej rozmownym. Uwaga, nie warto jednak przesadzać - zbyt mocne ściskanie ręki rozmówcy jest postrzegane jako przejaw kontrolującej osobowości i braku zaufania.

Pozycje rąk

Osoby ze skrzyżowanymi ramionami zamykają się na wpływ otoczenia, przyjmują tę postawę uważając ja „obronną", lub po prostu robią to z przyzwyczajenia. Ogólnie rzecz biorąc nie jest to dobrze postrzegane i odbierane jako niechęć do kontaktu z innymi.

Tarcie dłoni lub w jakiś inny sposób dotykanie swojego ciała, np. ramion, twarzy, włosów, może oznaczać dodawanie sobie otuchy, co wiąże się z tym, że obecna sytuacja jest dla danej osoby niekomfortowa.

Ręce ułożone na biodrach są wyrazem oczekiwania, zniecierpliwienia lub zmęczenia.

Zaciśnięte dłonie informują o irytacji i .

Przechylanie głowy

Zazwyczaj oznacza zainteresowanie słowami rozmówcy i chęć odpowiedniego odczytania ich sensu; wyraża zaangażowanie i przywiązywanie wagi do komunikatów przekazywanych przez interlokutora.

Naśladowanie

Jeśli ktoś naśladuje ruchy swojego rozmówcy, tj. przybiera taką samą postawę tuż po jej odnotowaniu u interlokutora, wykazuje chęć nawiązania z nim relacji; daje sygnał sympatii dla dyskutanta.

Nerwowe gesty

Jeśli ktoś przeczesuje włosy palcami, oznacza to, że - mimo potencjalnej sympatii - do rozmówcy - nie zgadza się z nim i w ten sposób łagodzi dyskomfort związany z „konfliktem" przekonań, dysonansu pomiędzy odczuwaniem sympatii a odmową akceptacji wypowiadanych opinii.

Gdy osoba nosząca ciągle je poprawia i popycha w kierunku czoła może oznaczać to wyrażanie dezaprobaty dla słów rozmówcy.

Marszczenie brwi i mrużenie oczu wskazuje na próbę zrozumienia tego, co się mówi lub dzieje. To jednak zwykle przejaw sceptycyzmu wobec sytuacji.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy