Strona głównaKulturaWalter Isaacson, Einstein. Jego życie, jego wszechświat

Walter Isaacson, Einstein. Jego życie, jego wszechświat

Wiemy, kim był Albert Einstein. Znamy - przynajmniej pobieżnie - listę jego najważniejszych dokonań, łącznie z najsłynniejszym wzorem świata, pamiętamy o nagrodzie Nobla, a także bez trudu przywołujemy z pamięci wizerunek uśmiechniętego mężczyzny z bujną, niesforną czupryną.
Niezwykłość biografii Isaacsona polega nie tylko na tym, że dzięki niej uświadamiamy sobie, jak mało w gruncie rzeczy wiemy. I nie tylko na tym, że weryfikuje obiegowe opinie, jak choćby tę o Einsteinie niemiłosiernie ponoć rzępolącym na skrzypcach. Książka Waltera Isaacsona jest wyjątkowa, ponieważ jasno pokazuje, w jaki sposób Albert Einstein został wielkim Einsteinem. Bynajmniej nie było mu to przeznaczone. W trudnych i zniechęcających początkach kariery mógł równie dobrze obrać inną drogę; zostać dyrektorem urzędu patentowego w Bernie lub znakomitym konstruktorem nowatorskich urządzeń elektrycznych. Pomysłowość, upór, pracowitość, wielka wiedza i niespożyta energia - te cechy sprawiły, że wbrew wszelkim przeciwnościom (również takim jak żydowskie pochodzenie) Einstein dostał się do panteonu naukowych sław wszechczasów.

Isaacson opisuje nie tylko życie swojego bohatera; wiele miejsca poświęca też jego naukowej działalności, przystępnie tłumacząc zawiłości jego teorii, a także na każdym kroku podkreśla, czego przede wszystkim powinniśmy uczyć się od Einsteina:

Walter Isaacson, Einstein. Jego życie, jego wszechświatKonkurencyjne zdolności jakiegoś społeczeństwa nie zależą od tego, jak skutecznie wbija się dzieciakom do głowy tabliczkę mnożenia czy układ okresowy pierwiastków, lecz od tego, jak szkoła stymuluje wyobraźnię i kreatywność. Tu leży, jak myślę, klucz do geniuszu Einsteina i lekcji, jaką daje nam jego życie. Jako uczeń nigdy nie błyszczał, jeśli chodzi o pamięciowe opanowanie materiału. Później zaś, jako fizyk teoretyk, odnosił sukcesy nie dzięki bezwzględnej, żelaznej sile wnioskowania, ale dzięki swej wyobraźni i twórczemu myśleniu.
fragment

Isaacson skupia się na Einsteinie - człowieku: charyzmatycznym i pełnym namiętności, który często niedbale podchodził do spraw osobistych, nie przepraszał za swoje poglądy i mówił bez ogródek, że nikt nie powinien być zmuszany do poświęcania osobistej wolności na ołtarzu ojczyzny.
„The Publishers Weekly"

W dociekliwej biografii Einsteina, Isaacson objaśnia temperament nonkonformisty i filozofa, wyjątkową naturę jego geniuszu, a wszystko to osadza w bogatym kontekście społecznym. Wyjaśnia też „zadziwiające, tajemnicze i zaskakujące" osiągnięcia naukowe Einsteina i ich doniosłe konsekwencje.
„The Booklist"

Znakomita, klarowna biografia Einsteina.
„Vanity Fair"



Walter Isaacson (ur. 1952) - historyk, dziennikarz, autor znakomitych biografii. Studiował historię i literaturę na Harvardzie oraz filozofię, nauki polityczne i ekonomię w Oksfordzie. Od 1978 roku przez prawie dwadzieścia lat pracował w magazynie „Time", gdzie zaczynał jako dziennikarz, by zostać redaktorem prowadzącym. Dyrektor generalny CNN News Group, a następnie szef Aspen Institute.

Po zniszczeniach, jakich huragan Katrina dokonał w Nowym Orleanie, jego rodzinnym mieście, został wiceprezesem Louisiana Recovery Authority, organizacji pracującej nad usunięciem skutków kataklizmu. Wydał m.in.: The Wise Men: Six Friends and the World They Made (1986, wspólnie z Evanem Thomasem), Kissinger: A Biography (1992), Benjamin Franklin: An American Life (2003), American Sketches (2009). Mieszka w Waszyngtonie.

Walter Isaacson, Einstein. Jego życie, jego wszechświat
przełożył Jarosław Skowroński
premiera 17 marca 2010 r.
seria Fortuna i Fatum


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć