Strona głównaKulturaWampiry na odwyku (Matt Haig - Radleyowie)

Wampiry na odwyku (Matt Haig - Radleyowie)

Cywilizacja polega na stłumieniu instynktów...
fot. RadleyowieOto typowa angielska rodzina Radleyów: ojciec Peter lekarz, matka Helen – malarka amatorka, uczestniczka dyskusyjnego klubu książki, nastoletnie dzieci to córka Clara i syn Rowan. Clara jest nienaturalnie blada i często wymiotuje. Rowan mało sypia i z powodu uczulenia na światło ma nieustanną wysypkę. Koledzy uważają go za dziwoląga. Cała rodzina nie może jeść ale ich postaci odbijają się w lustrze.

Żyli by sobie spokojnie gdyby nie napalony kolega Clary, która jego zalotów nie wytrzymała i zastosowała ostre zęby. W ratowaniu sytuacji pomaga rodzinie stryj Will zakochany w Helen.

Autor stworzył wiarygodny alternatywny świat w którym prawie normalnie funkcjonują podzielone na dwie kategorie. Czynnych, czyli krwiopijców i abstynentów - bezkrwawców jak Radleyowie. Jednak nie przypominają oni Rodziny Adamsów.

W odwyku pomaga Radleyom „Poradnik abstynenta” z którego liczne fragmenty autor cytuje. Czasem brzmią zabawnie. Wampirzy problem jest na tyle poważny, że angielska policja utworzyła „Oddział d.s. Bezimiennych Drapieżników”. I gdyby nie to, że autor szokuje paroma dość okrutnymi scenami byłaby to komedia prezentująca czarny i krwawy humor.

Książka wpisuje się w modę na wampiry – począwszy od „Drakuli”, przez „Wywiad z wampirem” i „”. W „Financial Times” napisano, że to rozkosznie ekscentryczna komedia. Według autora wiele znanych postaci to wampiry. Chyba głównie emocjonalne. Tym, którzy lubią takie klimaty polecam, bo powieść jest na tyle sprawnie napisana, że można we wszystko uwierzyć.

Irena Brojek (Alodia1949) / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy