Strona głównaKultura"Wyprawy na Księżyc" - nie tylko dla miłośników astronomii

"Wyprawy na Księżyc" - nie tylko dla miłośników astronomii

Kończą się obchody Międzynarodowego Roku Astronomii. 40 lat temu - 20 lipca 1969 roku - pierwszy z ludzi postawił historyczny krok, który przybliżył ludzkość do poznania tajemnic wszechświata. Wydarzenia te opisuje książka "Wyprawy na Księżyc" Alana Dyera.
Pierwsze lądowanie na Księżycu, w niedzielę 20 lipca 1969 roku, było dramatyczne. Moduł księżycowy Apolla 11, Eagle (Orzeł) pilotowali Neil Armstrong i Buzz Aldrin. Nagle włączyły się alarmy ostrzegające. Co robić? Przerwać misję? Kontrola lotu odpowiedziała szybko: „Możecie lądować!". Armstrong zorientował się, że pilot automatyczny prowadzi ich w kierunku dużych skał. Przejął kontrolę, przeleciał nad skałami i wylądował w momencie, gdy paliwa zostało tylko na 20 sek. Kontrolerzy lotu z wrażenia przysiedli na krawędziach krzeseł. „Mamy tu kilku gości, którzy zsinieli od wstrzymywania oddechu" - powiedział Charlie Duke - „Odetchnęliśmy z ulgą!". Udało im się!

"Wyprawy na Księżyc" - nie tylko dla miłośników astronomiiAlan Dyer w książce "Wyprawy na Księżyc" prezentuje zdumiewające szczegóły największej podróży ludzkości: opisuje jak astronauci dostali się na Księżyc i jak stamtąd wrócili - odkrywa tajemnice rakiety Saturn, którą lecieli i przedstawia plany budowy bazy badawczej na Księżycu.

80 bogato ilustrowanych i wypełnionych informacjami stron przedstawia dramatyczną historię wszystkich podróży na Księżyc. Można się z niej dowiedzieć o wyścigu kosmicznym, programie Apollo, rakietach i statkach kosmicznych, treningach astronautów, wszystkich podróżach na Księżyc, łącznie z pechową wyprawą Apollo 13, skafandrze kosmicznym, skałach księżycowych i budowie Księżyca oraz planach i eksploracji Księżyca.

Do książki dołączona jest płyta DVD z oryginalnymi nagraniami NASA, która zawiera m.in. dokumentalny zapis misji kosmicznej Apollo 11, dramatycznej misji Apollo 13, treningów przygotowujących do funkcjonowania w stanie nieważkości, spacerów po Księżycu i jego wspaniałych obrazów.

W ramach obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii patronat nad książką objęli Polski Komitet ds. UNESCO, Centrum badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Planetarium Śląskie i Grupa Biznes Polska.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy