Strona głównaKultura„Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego powalczy o Oscara

„Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego powalczy o Oscara

Komisja Oscarowa pod przewodnictwem zdobywcy Oscara Jana A.P. Kaczmarka jednogłośnie wybrała film „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego na polskiego kandydata do Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”.
„Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego powalczy o Oscara [Tomasz Kot i Joanna Kulig fot. Kino Świat] Wyboru polskiego kandydata na Oscara dokonała Komisja Oscarowa w składzie: Jan A.P. Kaczmarek – przewodniczący, Radosław Śmigulski, Stefan Laudyn, Barbara Hollender, Dorota Kobiela, Maria Sadowska, Anna Wydra, Michał Oleszczyk, Urszula Śniegowska, Mateusz Werner, Anna Ferens, Małgorzata Szczepkowska-Kalemba i Ernest Bryll, podczas posiedzenia komisji, które odbyło się 24 września. Komisja oscarowa została powołana przez Dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosława Śmigulskiego i zaakceptowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego.

"Zimna wojna" – spełniona artystycznie, uniwersalna opowieść o miłości niemożliwej, wpisanej w burzliwą historię Polski XX wieku. Film urzeka mistrzostwem realizacji, znakomitym aktorstwem i unikalnym wykorzystaniem motywów polskiej muzyki ludowej. Dotychczasowe sukcesy filmu na arenie międzynarodowej z pewnością pomogą w dalszych działaniach promocyjnych” - napisano w uzasadnieniu wyboru kandydata przez Komisję Oscarową.
” znalazła się też na liście filmów, które mają szansę na nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii „Najlepszy film europejski”. zostaną ogłoszone 10 listopada podczas Festiwalu Filmowego w Sewilli.

Film cieszy się dużym zainteresowaniem polskich widzów. W polskich kinach film obejrzało już ponad 800 tys. widzów, co plasuje „Zimną wojnę” na 5. miejscu polskiego boxoffice’a.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć