07-09-2021
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Dlaczego rozlew krwi i przemoc przyciąga widzów? Eksperci w dziedzinie komunikacji odkryli, że ludzie częściej oglądają filmy z krwawymi scenami agresji, jeśli czują, że konfrontacja z brutalnymi aspektami prawdziwego życia ma sens.
Sprawdzono, czy poważne, kontemplacyjne i poszukujące prawdy motywacje do odbioru brutalnych scen są czymś więcej niż tylko intelektualną przyjemnością. Widzowie mieli od 18 do 82 lat i cechowali się różnym poziomem wykształcenia. Oglądali zwiastuny filmowe przedstawiające różne poziomy krwawych scen i sensowności, i na ich podstawie oceniali prawdopodobieństwo obejrzenia całego filmu. Widzowie określali też, jak postrzegali dany film, np. jako krwawy, znaczący, skłaniający do myślenia, trzymający w napięciu, itp.
Wcześniej wydawało się, że publikę niekoniecznie pociąga przemoc sama w sobie, ale wydaje się, że treści zawierające są o tyle atrakcyjne, że oznaczają przyjemne doznania, jak dreszczyk i napięcie.
Teraz ustalono jednak, że takie hedonistyczne doznania są tylko częścią wyjaśnienia, dlaczego chętnie oglądamy sceny rozlewu krwi i agresji. Niektóre brutalne sceny wydają się przyciągać widzów, ponieważ obiecują zaspokoić chęć poszukiwania prawdy, dając istotny wgląd w określony aspekt ludzkiej kondycji.
Być może pokazanie przemocy w scenach uważanych za znaczące, poruszające i prowokujące do myślenia, może wzbudzać wobec ofiar, podziw dla aktów odwagi i moralnego piękna, a także skłaniać do autorefleksji. Zbadanie częstość takich prospołecznych reakcji i warunków, w jakich one występują, to społecznie cenny kierunek dalszych badań - mówi Anne Bartsch z Uniwersytetu w Augsburgu.
Na podstawie: