Strona głównaKulturaDisco Polo - szczerozłoty kicz

Disco Polo - szczerozłoty kicz

Absolutnie szalony debiut! Maciej Bochniak trochę się z disco polo śmieje, ale jednocześnie daje mu się uwieść. Na "Disco Polo" dobrze bawić się powinni zarówno ci, którzy tej muzyki słuchają, jak i ci, dla których kojarzy się ona z wszystkim, co najgorsze w naszej kulturze.
fot. Disco PoloPołączenie ognia z wodą udało się reżyserowi poprzez obranie bardzo specyficznej konwencji - postawił on całkowicie na fantazję. Jej podporządkował zarówno stronę wizualną, jak i fabularną swojego pełnometrażowego debiutu (przypomnę, wcześniej poza kilkoma krótkometrażówkami Bochniak zrealizował dokument "Miliard szczęśliwych ludzi" o tym, jak Bayer Full próbował podbić chiński rynek).

To nie tyle opowieść o disco polo, co… samo disco polo, acz ujęte w cudzysłów. Co krok Bochniak razem ze współscenarzystą Mateuszem Kościukiewiczem podrzuca widzom jakiś trop, cytat, mruga okiem. Już w pierwszych sekundach seansu trafiamy w sam środek intertekstualnych gier i gierek świata, w którym od logiki ważniejsze są energia i - tak - . Historia dwóch grajków: Tomka (Dawid Ogrodnik) i Rudego (Piotr Głowacki), którzy marzą o podbiciu polskich dyskotek, opowiedziana zostaje przez serię teledyskowych scenek. Miast psychologią i socjologią, posługuje się reżyser pewnymi wytrychami i stereotypami, skrótami. Robi to jednak bardzo pewną ręką i z pomysłem, który ostatecznie przekłada się na zaskakujący portret Polski nie tylko lat 90.

Wszystko jest tu (celowo) przesadzone i przerysowane - od galopady cytatów, przez kostiumy i kolory, aż po grę aktorów (rewelacyjne, pełne autoironii kreacje , Ogrodnika, Głowackiego i Joanny Kulig) i scenariusz. W jakiś sposób "Dynastia" połączona z "Titanikiem", Jerzym Urbanem, "Funny Games", , sitcomem, westernem i operą mydlaną zamiast przyprawiać o mdłości, staje się fajną zabawą z przymrużeniem oka.

Pomimo aktorskich aranżacji, płyty z muzyką na pewno nie kupię. Kolejnego projektu Bochniaka jednak wypatruję - udowodnił właśnie, że potrafi spojrzeć na rzeczywistość inaczej niż reszta filmowców.

Dagmara Romanowska / megafon.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 14:05:54, 22-03-2019 Grażka53

    Nie znoszę tego gatunku muzyki. Powinno się tego zakazać.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy