Strona głównaKulturaDojrzałe Kino - Best of 2016. Najlepsze filmy zdaniem seniorów

Dojrzałe Kino - Best of 2016. Najlepsze filmy zdaniem seniorów

W każdą środę dojrzali widzowie spotykają się w krakowskim Kinie Pod Baranami, oglądają filmy i uczestniczą w burzliwych dyskusjach pod okiem pani redaktor Marii Malatyńskiej. Po przeprowadzeniu sondy wśród uczestników tych spotkań, przedstawiamy listę najlepszych filmów prezentowanych w ubiegłym roku w ramach cyklu Dojrzałe Kino.
Dojrzałe Kino - Best of 2016. Najlepsze filmy zdaniem seniorów [filmy fot. collage Senior.pl] W zestawieniu znalazło się aż pięć polskich produkcji, od wstrząsającego "Wołynia" Wojciecha Smarzowskiego, dowcipnych "Excentryków" Janusza Majewskiego, wspaniale przyjęty debiut Jana P. Matuszyńskiego "Ostatnia rodzina", aż po poruszające "Moje córki krowy" Kingi Dębskiej. Widzowie docenili również produkcje dokumentalne. Wrażenie pozostawiła projekcja niezwykłego filmu "Florencja i Galeria Ufifizi" - wielowymiarowej, angażującej zmysły i wyobraźnię multimedialnej podróży przez renesansowe miasto i zbiory jego najsłynniejszego muzeum. Pokaz dokumentu Marty Węgiel "Sceny z Wajdy. Kamera Wajdy" również nie przeszedł bez echa.

W czołówce znalazły się oparte na faktach historie, o których wielu z nas usłyszało po raz pierwszy dzięki ich filmowym przedstawieniom. Film "Lion. Droga do domu" opowiada o błąkającym się po ulicach ogromnego miasta kilkuletnim chłopcu, który już jako dorosły mężczyzna próbuje odnaleźć swoją rodzinę. Dzięki "Królowej pustyni" światło dzienne ujrzała historia Gertrude Bell - brytyjskiej podróżniczki, pisarki i doradczyni politycznej, której działalność na Bliskim Wschodzie wpłynęła m.in. na powstanie Iraku. W filmie "Dziewczyna z portretu" Eddie Redmayne brawurowo wcielił się w postać Einara Wegnera, duńskiego malarza – jednego z pierwszych artystów, który przeszedł operację zmiany płci, a po niej kontynuował prace twórczą jako Lili Elbe. Twórcy filmu "Spotlight" zajrzeli za kulisy dziennikarskiego śledztwa, dzięki któremu świat dowiedział się o przestępstwach seksualnych popełnianych przez katolickich księży w Bostonie.

Na liście nie zabrakło również uniwersalnych opowieści o ludzkiej naturze poddawanej ciężkiej próbie, jak "Syn Szawła" czy "Pokój". Najczęściej jednak widzowie Dojrzałego Kina doceniali intymne historie o bliskich relacjach międzyludzkich, jak "Nasza młodsza siostra", "Barany", "Ja, Daniel Blake" czy "Dama w vanie".

Niekwestionowanym zwycięzcą pozostaje jednak film, który w pewien sposób łączy cechy wszystkich pozostałych. "Boska Florence" Stephena Frearsa przywraca do życia prawdziwą postać Florence Foster Jenkins, amerykańskiej sopranistki-amatorki, niezwykle popularnej w swoich czasach mimo absolutnego braku talentu muzycznego. Występująca w głównej roli , a towarzyszący jej Hugh Grant zwrócił uwagę m.in. Europejskiej Akademii Filmowej oraz Hollywood Foreign Press. Podziwiając ich aktorski kunszt, sami oddajemy się niekwestionowanej przyjemności słuchania oryginalnych nagrań Florence Foster Jenkins - prawdziwej wielbicielki muzyki klasycznej.

DOJRZAŁE KINO - najlepsze filmy prezentowane w ramach cyklu w 2016 roku:

 1. Boska Florence (reż. Stephen Frears)
 2. ex equo: (reż. Kinga Dębska) oraz Wołyń (reż. Wojciech Smarzowski)
 3. (reż. Jan P. Matuszyński)
 4. Lion. Droga do domu (reż. Garth Davis)
 5. ex equo: (reż. Janusz Majewski) oraz Florencja i Galeria Uffizi (reż. Luca Viotto)
 6. ex equo: Dziewczyna z portretu (reż. Tom Hooper); Pokój (reż. Lenny Abrahamson) oraz Królowa pustyni (reż. Werner Herzog)
 7. ex equo: (reż. Tom McCarthy) oraz (reż. Pedro Almodovar)
 8. ex equo: Barany. Islandzka opowieść (reż. Grímur Hákonarson); Nasza młodsza siostra (reż. Hirokazu Kore-eda); Sceny z Wajdy. Kamera Wajdy (reż. Marta Węgiel) oraz Ja, Daniel Blake (reż. Ken Loach)
 9. Moje wielkie greckie wesele 2 (reż. Joel Zwick)
 10. ex equo: (reż. László Nemes); Dama w vanie (reż. Nicholas Hytner) oraz Bernadetta. Cud w Lourdes (reż. Jean Sagols)

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Umierać po ludzku
 • eGospodarka.pl
 • Kosciol.pl
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X