Strona głównaKulturaHeniek - w Polsce też można zrobić dobry film

Heniek - w Polsce też można zrobić dobry film

Krakowski duet Earl Grey "Heńkiem" udowadnia, że do dobrego kina potrzebny jest nie wielki budżet, a pomysł. Pokazuje również, iż "niezależne" w niczym nie różni się od produkcji, za którymi stoją duże instytucje. Może poza jakością, bo to rewelacyjny kawałek kina.
Heniek - w Polsce też można zrobić dobry filmTytułowy Heniek to poczciwy, choć nieco niezaradny życiowo sprzedawca w salonie samochodowym. Pewnego dnia troje jego przyjaciół-współpracowników dowiaduje się, iż to kryminalista z długą historią rabunków dzieł sztuki i kosztowności. Podczas gdy komisarz Nosal prowadzi swoje śledztwo, kumple nie tyle starają się wyjaśnić prawdę i wesprzeć Heńka, co raczej dochodzą do wniosku, że na zamieszaniu mogą ugrać coś dla siebie. Zdaje się, że gdzieś ukryty jest łup, a... okraść złodzieja to żaden grzech.

Inteligentnie prowadzona intryga, usiana czarnym humorem, podkreślona muzyką Adama Niedzielina i Bartosza Tomaszka i czarno-białymi zdjęciami Barka Mikołajczyka, autentycznie brzmiące w uchu dialogi i mocny aktorski team złożony z nieznanych z seriali i polskiego mainstreamu kinowego twarzy, mistrzów krakowskich scen - to tylko niektóre z atutów filmu stworzonego przez Elizę (Earl) Kowalewską i Grzegorza (Grey) Madeja.

"Heniek" to jednak nie tylko świetna zabawa, nawiązująca do najlepszych amerykańskich wzorców pokroju "Żądła" czy kina Davida Mameta, ale i cięta przypowieść o moralności i etyce, tym mocniejsza, iż zainspirowana autentycznymi wydarzeniami. Wśród krytyki film już odniósł sukces. Spodobał się też publiczności na kilku , w tym na Off Plus Camerze i w Koszalinie. W końcu trafia do normalnej dystrybucji. Ja z przyjemnością obejrzę go jeszcze raz, choć widziałam już dwukrotnie.

Dagmara Romanowska / megafon.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy