Strona głównaKulturaMichał Ogórek, Adam Pękalski - Poczet królów polskich

Michał Ogórek, Adam Pękalski - Poczet królów polskich

Bardzo się wzruszyłam czytając wstęp, ale wystarczyło, że przewróciłam kartkę i zobaczyłam, że pierwszym opisywanym królem jest Mieszko I.
fot. Michał Ogórek, Adam Pękalski – Poczet królów polskichTo prawda, że do szkoły chodziłam bardzo dawno temu, czyli w PRL-u, który zakłamywał historię ale dotyczyło to raczej późniejszych czasów. I dałabym głowę, że M I nie był królem. Czyli tytuł książki jest nieadekwatny do faktów historycznych. A wystarczyłoby zatytułować: „Poczet niektórych władców Polski”.

Oczywiście od razu nazwisko jednego z autorów sugeruje, że to będzie żartobliwa narracja ale nie wszyscy go znają i przydałby się jakiś informacyjny podtytuł. I choć we wstępie żart się przebija - to chyba jednak niewystarczająco mocno...

Książeczka ta powstała ze współczucia dla wszystkich gimnazjalistów, licealistów, studentów kierunków humanistycznych, rozwiązywaczy krzyżówek itp., itd. od których wymaga się, by zapamiętali wszystkich polskich władców.
Kogo autorzy uznali za godnego opisania?

Zaczęli od Mieszka I – i tu od razu poznajemy kpiarskie podejście do postaci: „Wraz z wzięciem za zonę Dąbrówki wziął na siebie krzyż – ciężar, który odczuwali wszyscy małżonkowie w następnych związkach małżeńskim”. Jednak mizoginią mi tu pachnie.

Natomiast „Za króla Bolesława Chrobrego wszystkim bardzo dobrze się powodziło, o czym świadczy fakt, że do postu zmuszano wybijając zęby”. No, tego nie wiedziałam. Kto i komu to robił nie podano.

Mieszka II nazywano Gnuśnym, podobno taki był bo go wykastrowano. W szkole o tym się nie mówi.

Bolesław Krzywousty – przezwisko to do niego przylgnęło nie z powodu wykrzywionych ust ale dlatego, że nieustannie łgał. Także przysięgając bratu, że nic złego go nie spotka gdy wróci do kraju. Spotkało.

Ostatnim królem Polski był Stanisław August Poniatowski, którego zwano królem Stasiem i wybaczano wszystko jak dziecku.

Pełno w książce takich ciekawostek – a to, że Bolesław Kędzierzawy walczył z cesarzem zwanym Rudobrodym, a to, że Mieszko Stary żył 80 lat i przeżył swoich braci, dzieci (oprócz jednego syna) i wnuki (też oprócz jednego).

Opisano 39 postaci, w tym jedną tylko kobietę. Ale ile naprawdę rządziło nie wiadomo.

fot. 4 gwiazdkiCiekawostek w podobnym stylu jest wiele, teksty krótkie, więc nie zmęczycie się czytając i oglądając ilustracje. Polecam.

Irena Brojek (Alodia1949) / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 20:11:44, 30-09-2019 Piotr-ek

    "Ilustrowany przegląd królów polskich, pół żartem, pół serio"... ...taki jest wstęp opisu tej książki na stronie wydawnictwa "Merlin" https://merlin.pl/poczet-krolow-pols...alski/2458873/

    Warto poznać także (jak wyżej "pół żartem, pół serio") inne źródła wymienione u niektórych innych publikatorów, m.in. na stronach:
    Białczyński:
    https://bialczynski.pl/2016/06/09/ja...adcow-lechii/#!
    Szydłowski:
    https://www.youtube.com/watch?v=PR2zf6ZIu5c
    Bieszek:
    https://wiaraprzyrodzona.wordpress.c...krolow-lechii/

    Jak widać historia nigdy nie jest jednoznaczna i zwykle bardzo subiektywna w zależności od źródła (interpretatora, autora, badacza)
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy