Strona głównaKulturaPamiątki Clare Darling

Pamiątki Clare Darling

Clare to seniorka samotnie mieszkająca w dużym, pełnym cennych przedmiotów, domu. Nagle usłyszała głos Boga, że to ostatni dzień jej życia. Postanowiła więc wszystko co ma wystawić na sprzedaż. Z pomocą młodych pracowników kamieniołomów wynosi je na trawnik przed domem. Są tam, między innymi, drogocenne XIX-wieczne mechaniczne lalki, które kolekcjonowała i, mam wrażenie, bardziej kochała niż rodzinę.
fot. Pamiątki Clare DarlingClare to seniorka samotnie mieszkająca w dużym, pełnym cennych przedmiotów, domu. Nagle usłyszała głos Boga, że to ostatni dzień jej życia. Postanowiła więc wszystko co ma wystawić na sprzedaż. Z pomocą młodych pracowników kamieniołomów wynosi je na trawnik przed domem. Są tam, między innymi, drogocenne XIX-wieczne mechaniczne lalki, które kolekcjonowała i, mam wrażenie, bardziej kochała niż rodzinę.

Te zabawki kojarzą mi się z wystawa sklepu Wokulskiego, którą Rzecki dekoruje podobnymi zabawkami.

Przedmioty wywołują wspomnienia i w ten sposób poznajemy koleje życia bohaterki granej przez Catherine Denevue.

Obraz nenufarów wywołuje wspomnienie postaci przyjaciela księdza. Książki ł nieudanego małżeństwa i znienawidzonego męża. Patrząc na lalki wspomina syna .A zegar mający cyferblat na grzbiecie słonia kojarzy się jej z córką Marie (Chiara Mastroianni).
Pamięć to pamiętnik, który stale nosimy ze sobą.
Clarie ma zaniki pamięci, myli czas i ludzi. Strata syna powoduje, że kiedyś odcięła się emocjonalnie od ludzi i pozostała sama.

A teraz obcy ludzie, za parę euro, kupują jej cenne zabytkowe przedmioty korzystając z okazji, że seniorka nie za bardzo sobie zdaje sprawę z tego co robi.

To opowieść o tym, że pieniądze ani przedmioty szczęścia nie dają, że rodzina nie zawsze jest oparciem, że wyrzuty sumienia mogą dręczyć do końca życia. Denevue jest bardzo przekonująca w roli Claire, ale jej córka Chiara niestety nie odziedziczyła po matce ani talentu, ani urody.

W dodatku wątek relacji matka – córka jest dosyć ułomny i stereotypowy. Zabrakło też filmowi pasji, napięcia i emocji, aby widz mógł wyjść z kina z wrażeniem wow. Jest poprawny ale dość schematyczny, niestety.

Na koniec przyziemna uwaga: samotnie żyjący i tracący po trochu kontakt z rzeczywistością, seniorzy powinni używać samowyłączających się czajników elektrycznych.

fot. 3 gwiazdkiFilm powstał na podstawie powieści Lyndy Rutledge.

Irena Brojek (Alodia1949) / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:34:54, 10-01-2021 marysia20

    Bardzo ciekawy film. Obejrzałam go na https://super-filmy.pl/

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy