Strona głównaKultura"Pokot" będzie walczył o Oscara

"Pokot" będzie walczył o Oscara

"Pokot" został wybrany polskim kandydatem do Oscara. Dramat Agnieszki Holland będzie walczył o nominację w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny.
"Pokot" będzie walczył o Oscara [fot. Pokot] - Komisja Oscarowa złożona z przedstawicieli polskiego środowiska filmowego oraz dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w składzie: Paweł Pawlikowski (przewodniczący), Grażyna Torbicka, Stefan Laudyn, Arthur Reinhardt, Tomasz Wasilewski, Agnieszka Smoczyńska oraz Magdalena Sroka wybrała film "" w reżyserii Agnieszki Holland na polskiego kandydata do Oscara w kategorii "Najlepszy Film Nieanglojęzyczny" - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Główną bohaterką "Pokotu" jest mieszkająca w Sudetach, emerytowana inżynierka Janina Duszejko. Astrolożka z zamiłowania i wegetarianka. Pewnej śnieżnej, zimowej nocy odnajduje ciało swojego sąsiada kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze. Jedyne ślady, które znajdowały się wokół jego domu, to ślady saren. Duszejko, widząc niemoc policji, rozpoczyna własne, niekonwencjonalne śledztwo.

Zwiastun można obejrzeć pod .

Scenariusz jest oparty na bestsellerowej powieści Olgi Tokarczuk, wydanej w 2009 roku przez Wydawnictwo Literackie, pt. "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska. Muzykę do filmu skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz. Zdjęcia do filmu były realizowane m.in.: w Międzygórzu, Bystrzycy, Nowej Rudzie i Berlinie.

W filmie zagrali m.in.: Agnieszka Mandat, Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Borys Szyc, Andrzej Grabowski, Tomasz Kot, Katarzyna Herman, Patricia Volny, Miroslav Krobot, Marcin Bosak i Andrzej Konopka.

- Kampanię promocyjną filmu Agnieszki Holland nieprzypadkowo zaczynamy na festiwalu w Toronto - wyjaśnia dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Magdalena Sroka. - To bardzo ważne miejsce dla tytułów, które stają do oscarowej rywalizacji. Polski Instytut Sztuki Filmowej, podobnie jak w latach ubiegłych, będzie wspierał kampanię oscarową polskiego kandydata. W przypadku obecności "Pokotu" na shortliście, wsparcie ze strony Instytutu zostanie zwiększone.

"Pokot" wszedł na ekrany polskich kin 24 lutego 2017. Dzieło wyróżniono już m.in. Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy