09-01-2018
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Nie udało się ze Złotym Globem, może będzie BAFTA. Polsko-brytyjski film "Twój Vincent" otrzymał nominację do brytyjskiej nagrody filmowej. Ogłoszono właśnie nominacje do BAFTA. Zdecydowanym faworytem jest "Kształt wody" Guillermo del Toro, który ma szanse na 12 statuetek.
W głównej kategorii - najlepszy film - "Kształt wody" rywalizować będzie m.in. ze zdobywcą Złotego Globu, dramatem "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" czy "Czasem mroku" z w roli Winstona Churchilla. "Kształt wody" ponadto może liczyć na wyróżnienia za scenariusz czy reżyserię.
Po osiem nominacji otrzymały obrazy "Blade Runner 2049" i "Dunkierka". "" w kategorii animacja rywalizować będzie z "Coco" i "Nazywam się cukinia".
Laureatów poznamy 18 lutego.
Oto lista nominacji:
Film:
- "Tamte dni, tamte noce"
- "Czas mroku"
- "Dunkierka"
- "Kształt wody"
- "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri"
Brytyjski film:
- "Czas mroku"
- "The Death of Stalin"
- "Piękny kraj"
- "Lady M."
- "Paddington 2"
- "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri"
Debiut brytyjskiego producenta, scenarzysty, reżysera:
- "The Ghoul"
- "Nie jestem czarownicą"
- "Jawbone"
- "Kingdom of Us"
- "Lady M."
Film nieanglojęzyczny
- "Elle"
- "Najpierw zabili mojego ojca"
- "Służąca"
- "Niemiłość"
- "Klient"
Dokument:
- "Miasto duchów"
- "Nie jestem twoim murzynem"
- "Ikar"
- "Niewygodna prawda 2"
- "Jane"
Animacja:
- "Coco"
- "Twój Vincent"
- "Nazywam się cukinia"
Reżyser:
- Denis Villeneuve - "Blade Runner 2049"
- Luca Guadagnino - "Tamte dni, tamte noce"
- Christopher Nolan - "Dunkierka"
- Guillermo del Toro - "Kształt wody"
- Martin McDonagh - "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri"
Scenariusz oryginalny:
- Jordan Peele - "Uciekaj!"
- Steven Rogers - "I, Tonya"
- Greta Gerwig - "Ladybird"
- Guillermo del Toro, Vanessa Taylor - "Kształt wody"
- Martin McDonagh - "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri"
Scenariusz adaptowany:
- James Ivory - "Tamte dni, tamte noce"
- Armando Iannucci, Ian Martin, David Schneider - "The Death of Stalin"
- Matt Greenhalgh - "Film Stars Don't Die in Liverpool"
- Aaron Sorkin - "Gra o wszystko"
- Simon Farnaby, Paul King - "Paddington 2"
Aktorka w roli głównej:
- Annette Bening - "Film Stars Don't Die in Liverpool"
- Frances McDormand - "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri"
- Margot Robbie - "I, Tonya"
- Sally Hawkins - "Kształt wody"
- Saoirse Ronan - "Ladybird"
Aktor w roli głównej:
- Daniel Day-Lewis - "Nić widmo"
- Daniel Kaluuya - "Uciekaj!"
- Gary Oldman - "Czas mroku"
- Jamie Bell - "Film Stars Don't Die in Liverpool"
- Timothée Chalamet - "Tamte dni, tamte noce"
Aktorka w roli drugoplanowej:
- Allison Janney - "I, Tonya"
- Kristin Scott Thomas - "Czas mroku"
- Laurie Metcalf - "Ladybird"
- Lesley Manville - "Nić widmo"
- Octavia Spencer - "Kształt wody"
Aktor w roli drugoplanowej:
- Christopher Plummer - "Wszystkie pieniądze świata"
- Hugh Grant - "Paddington 2"
- Sam Rockwell - "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri"
- Willem Dafoe - "The Florida Project"
- Woody Harrelson - "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri"
Muzyka:
- Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer - "Blade Runner 2049"
- Dario Marianelli - "Czas mroku"
- Hans Zimmer - "Dunkierka"
- Jonny Greenwood - "Nić widmo"
- Alexandre Desplat - "Kształt wody"
Zdjęcia:
- Roger Deakins - "Blade Runner 2049"
- Bruno Delbonnel - "Czas mroku"
- Hoyte van Hoytema - "Dunkierka"
- Dan Laustsen - "Kształt wody"
- Ben Davis - "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri"
Montaż:
- Jonathan Amos, Paul Machliss - "Baby Driver"
- Joe Walker - "Blade Runner 2049"
- Lee Smith - "Dunkierka"
- Sidney Wolinsky - "Kształt wody"
- Jon Gregory - "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri"
Scenografia:
- Sarah Greenwood, Katie Spencer - "Piękna i bestia"
- Dennis Gassner, Alessandra Querzola - "Blade Runner 2049"
- Sarah Greenwood, Katie Spencer - "Czas mroku"
- Nathan Crowley, Gary Fettis - "Dunkierka"
- Paul Austerberry, Jeff Melvin, Shane Vieau - "Kształt wody"
Kostiumy:
- Jacqueline Durran - "Piękna i bestia"
- Jacqueline Durran - "Czas mroku"
- Jennifer Johnson - "I, Tonya"
- Mark Bridges - "Nić widmo"
- Luis Sequeira - "Kształt wody"
Charakteryzacja:
- Donald Mowat, Kerry Warn - "Blade Runner 2049"
- David Malinowski, Ivana Primorac, Lucy Sibbick, Kazuhiro Tsuji - "Czas mroku"
- Deborah La Mia Denaver, Adruitha Lee - "I, Tonya"
- Daniel Phillips - "Powiernik królowej"
- Naomi Bakstad, Robert A. Pandini, Arjen Tuiten - "Cudowny chłopak"
Dźwięk:
- Tim Cavagin, Mary H. Ellis, Julian Slater - "Baby Driver"
- Ron Bartlett, Doug Hemphill, Mark Mangini, Mac Ruth - "Blade Runner 2049"
- Richard King, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo, Mark Weingarten - "Dunkierka"
- Christian Cooke, Glen Gauthier, Nathan Robitaille, Brad Zoern - "Kształt wody"
- Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Stuart Wilson, Matthew Wood - "Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi"
Efekty specjalne:
- Gerd Nefzer, John Nelson - "Blade Runner 2049"
- Scott Fisher, Andrew Jackson - "Dunkierka"
- Dennis Berardi, Trey Harrell, Kevin Scott - "Kształt wody"
- "Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi" (nominowani zostaną podani w późniejszym czasie)
- "Wojna o planetę małp" (nominowani zostaną podani w późniejszym czasie)
Brytyjska animacja krótkometrażowa:
- "Głowa na karku"
- "Mamoon"
- "Poles Apart"
Brytyjski film krótkometrażowy:
- "Aamir"
- "Cowboy Dave"
- "A Drowning Man"
- "The Work"
- "Wren Boys"
Wschodząca gwiazda:
- Daniel Kaluuya
- Florence Pugh
- Josh O'Connor
- Tessa Thompson
- Timothée Chalamet