Strona głównaKulturaUnikatowa encyklopedia

Unikatowa encyklopedia

Nie tak dawno ukazała się, pierwsza w Polsce, pięciotomowa encyklopedia, która podejmuje zagadnienia starzenia się, starości i niepełnosprawności, przygotowana przez szerokie grono specjalistów, a której redaktorem naukowym jest prof. Adam A. Zych.
Encyklopedia to dzieło imponujące, w całości zawierać będzie ponad 1100 haseł oraz prawie 200 not biograficznych, w całości napisana przez około 280 autorów z różnych dyscyplin naukowych. Nad całością prac czuwał redaktor naukowy prof. Adam A. Zych.

fot. Encyklopedia starości, starzenia się i niepełnosprawności 2017–2018W recenzowanym zawarto 253 hasła rzeczowe, które mają charakter zarówno definicyjny jak i przeglądowy oraz 67 not biograficznych. Nad przygotowaniem tego tomu pracowało 125 specjalistów z zakresu medycyny, psychologii, socjologii, pedagogiki i innych dyscyplin naukowych. Zawarte w pierwszym tomie hasła rzeczowe od A do G wskazują, że starości, procesu starzenia się oraz niepełnosprawności nie można postrzegać jedynie z perspektywy medycznej, gdyż mają one także wymiar biologiczny (co obrazują hasła „biogerontologia”, „biologia starzenia się”, „chronobiologia”); psychologiczny („gerotranscendencja”, „dobrostan psychiczny”, „”); pedagogiczny („geragogika”, „glottogeragogika”); socjologiczny („gerontosocjologia”, „generacja”); religijny („człowiek stary w Kościele”, „gerontologia biblijna”) oraz globalny („globalizacja starzenia”). Stąd można wyciągnąć wniosek, że główny profil tego tomu encyklopedii jest oparty na społecznym i humanistycznym obszarze nauk, ale mocno uformowany przez wiedze medyczną. Ma to także swoje odbicie w doborze autorów haseł encyklopedycznych, którzy są lekarzami, psychologami, socjologami, pedagogami i politologami. Oprócz haseł rzeczowych pierwszy tom zawiera też biogramy 67 osób zajmujących się problematyką starzenia się i niepełnosprawności.

(...)

Encyklopedia to dzieło przygotowane z niezwykłą pieczołowitością i głęboko merytoryczne. Podsumowując w kilku zdaniach całość recenzji, należy stwierdzić, iż są opracowania przeciętne, którymi nikt się nie interesuje; są opracowanie dobre, które mają wąskie grono odbiorców i są opracowania niezwykle cenne, z których korzysta się systematycznie.

"Encyklopedia starości, starzenia się i niepełnosprawności" należy do kategorii opracowań niezwykle cennych, z którego będzie korzystać szerokie grono odbiorców. Jest to dzieło imponujące, które liczbą i doborem zamieszczonych w nim haseł oraz wysokim poziomem merytorycznym zasługuje, w swojej kategorii, na miano najcenniejszego opracowania ostatnich dziesięcioleci. Czytelnik odnajdzie w Encyklopedii zakorzenione w nauce i dobrze znane hasła, jak również nowe, za pomocą których naukowcy dopiero co próbują objaśnić rzeczywistość społeczną. Zachęcanie do czytania Encyklopedii jest raczej zbędne, gdyż każdy kto zgłębia naukowo lub choćby interesuje się zagadnieniem starości i niepełnosprawności, będzie chciał posiadać to dzieło w swojej bibliotece.

Ks. dr hab. prof. KUL Witold Janocha – Duszpasterz Krajowy Niepełnosprawnych Sportowców przy Konferencji Episkopatu Polski oraz prof. nadzw., Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

ks. dr hab. prof. KUL Witold Janocha / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy