Strona głównaKulturaWrocław z szansą na tytuł najbardziej filmowego zakątka Europy

Wrocław z szansą na tytuł najbardziej filmowego zakątka Europy

Wrocław znalazł się w finale konkursu na najlepszą europejską lokację filmową dekady. Ulice, na których Steven Spielberg kręcił "Most szpiegów" konkurują m.in. z plenerami i zamkami z "Gry o tron".
Wrocław z szansą na tytuł najbardziej filmowego zakątka Europy [fot. Most szpiegów] O wyborze laureata zadecydują internauci-widzowie, którzy swój głos oddać mogą do 25 października na . Do finału konkursu zakwalifikowało się 11 miejsc z całej Europy. O tytuł najlepszej lokacji rywalizują całe miasta, wyspy oraz pojedyncze budowle. Wśród finalistów znalazły się aż trzy lokacje znane z serialu HBO "": Dubrownik, forteca Kaštilac koło Splitu oraz hiszpańska wysepka San Juan de Gaztelugatxe. Głosować będzie można także na niemieckie miasto Görlitz, gdzie Wes Anderson zrealizował ""; rzymskie termy Karakalli, które "zagrały" w oscarowym "Wielkim pięknie"; widowiskowo położony norweski hotel Juvet Landscape z filmu "Ex Machina"; Wiedeń, który służył za plan zdjęciowy twórcom "Mission Impossible: Rogue Nation" czy wreszcie lodowiec Val Senales z Południowego Tyrolu, który udawał Himalaje w filmie "Everest".

Polski reprezentant w konkursie, a zarazem jedyna lokacja z Europy Środkowo-Wschodniej, to wrocławskie ulice Miernicza, Łukasińskiego, Ptasia i Kurkowa, które w 2014 zostały wykorzystane przez do wykreowania Berlina z epoki zimnej wojny. Ekipa spędziła we Wrocławiu 6 dni zdjęciowych, a na potrzeby produkcji w Polsce odtworzono m.in. słynne przejście graniczne Checkpoint Charlie oraz sceny wznoszenia Muru Berlińskiego.

- Przy przygotowywaniu zgłoszenia współpracowaliśmy blisko z naszymi kolegami i koleżankami z Wrocław Film Commission, którzy pomagali amerykańskim twórcom zorganizować produkcję "Mostu szpiegów" w stolicy Dolnego Śląska - mówi Tomasz Dąbrowski, dyrektor Film Commission Poland, instytucji, która zgłosiła Polskę do konkursu. - Cieszymy się, że dostrzeżony został potencjał Wrocławia, który już niejednokrotnie miał okazję z powodzeniem odgrywać rolę innych europejskich miast i zachęcamy do głosowania.

Konkurs na najlepszą europejską lokację filmową został zorganizowany przez Europejskie Stowarzyszenie Komisji Filmowych (EUFCN) z okazji 10-lecia jego istnienia we współpracy z paneuropejską platformą filmową Cineuropa. Celem jest wyłonienie najlepszego w ostatniej dekadzie pleneru lub obiektu filmowego w Europie. Finalistów wybrało gremium ekspertów i krytyków współpracujących z portalem Cineuropa.

Osoby, które oddadzą swój głos w plebiscycie same będą walczyć o trzydniową wycieczkę dla dwóch osób do zwycięskiej lokacji.

Ogłoszenie wyników i ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 7 listopada w Brukseli, w Parlamencie Europejskim.

Serwis świąteczny senior.pl

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X