Strona głównaKulturaMała matura 1947

Mała matura 1947

Ciepła i pełna humoru opowieść o dojrzewaniu w pierwszych burzliwych latach powojennej Polski. Film w reżyserii Janusza Majewskiego (m.in. „Zaklęte rewiry", „C.K. Dezerterzy") z udziałem zarówno polskich sław aktorskich (Marek Kondrat, Olgierd Łukaszewicz, Marian Opania, Wiktor Zborowski, Artur Żmijewski, Wojciech Pszoniak) i utalentowanych debiutantów (Adam Wróblewski, Dawid Kot, Mikołaj Jodliński, Adam Zduńczyk).
Podobnie jak w „Stowarzyszeniu umarłych poetów" Petera Weira zaglądamy do szkolnej klasy, by razem z bohaterami przeżywać walkę, jaką toczy w nich biologia i polityka, natura i obyczaje, potrzeba wolności i opresyjny system. Zanim główny bohater i jego rówieśnicy przystąpią do tytułowej Małej matury, egzaminu kończącego naukę w gimnazjum, zostaną poddani sprawdzianowi z dojrzałości życiowej, który przyjdzie im zdać w niełatwych, powojennych czasach.

Ludwik (Adam Wróblewski), repatriant ze Lwowa, przyjeżdża z rodzicami do Krakowa, gdzie rozpoczyna naukę w jednym z renomowanych gimnazjów. Jako „nowy" pragnie zyskać uznanie i akceptację nie tylko kolegów, ale i nauczycieli. W chłopcu narasta fala sprzecznych emocji. Pierwsze, miłosne zauroczenia przeplatają się z podziwem dla starszych kolegów i buntem przeciw niesprawiedliwej, karmiącej naród kłamstwem władzy. Szkolna codzienność staje się ostoją zwyczajności w tych trudnych, powojennych czasach. Nauczyciele pomni swej roli, skutecznie tłumią sztubackie żarty uczniów, sami nie pozostając im dłużni.

Przy okazji zamieszek, w czasie wizyty Stanisława Mikołajczyka w Krakowie, Ludwik zostaje zatrzymany i spędza noc w milicyjnym areszcie. Zdarzenie to przynosi mu powszechne uznanie wśród kolegów. Równolegle z przemianami, jakie wymusza sytuacja polityczna, w chłopcach buzują hormony. Zainteresowanie płcią przeciwną i jej walorami fizycznymi daje swój wyraz w czasie akademii szkolnej z udziałem koleżanek z żeńskiego gimnazjum. Ich obecność skupia na sobie uwagę kolegów, pobudzając zmysły i fantazje kłębiące sie w głowach dorastających chłopców. Erotyczne fascynacje głównego bohatera znajdują też upust w czasie wizyt u Mecenasowej Halberowej - młodej, atrakcyjnej mężatki, która poza zdolnym korepetytorem dostrzega w Ludwiku również przystojnego młodzieńca.

Idolem Ludwika staje się Marek, starszy o dwa lata kolega, uciekinier z Warszawy, uczestnik Powstania. Fascynacja i podziw dla starszego kolegi rorpoczyna się podczas akademii szkolnej, gdzie Marek wygłasza błyskotliwy odczyt, poświecony Konstytucji 3 Maja. Kierowany patriotycznymi pobudkami Marek, wraz ze swym przyjacielem Bogdanem, postanawiają założyć tajną organizację opozycyjną, która ma na celu krzewienie prawdy o przeszłości i historii Polski, przeciwstawiającej się kłamstwom komunistów, sterowanych przez Moskwę.

Podczas przypadkowej akcji rannemu Markowi udaje się uciec, a ukrywający się Bogdan, ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Marek wpada w ręce milicji i staje przed sądem wojskowym. Oskarżony o najcięższe zbrodnie przeciwko Polsce, zostaje skazany na śmierć. Ludwik dowiaduje się o tym w dniu, w którym zdaje maturę...

Lekcja dojrzewania i lekcja historii, utrwalone na taśmie filmowej.

Powieść MAŁA MATURA Janusza Majewskiego wydana przez wydawnictwo MARGINESY miała premierę na Targach Książki w Krakowie w listopadzie 2010 roku. Książka odniosła ogromny sukces, została KSIĄŻKĄ MIESIĄCA w MAGAZYNIE LITERACKIM KSIĄŻKI a dziennik RZECZPOSPOLITA uznał ją za jedną z trzech najlepszych książek 2010 roku. Wiele recenzji i spotkań w mediach z autorem powieści spowodowało, że pierwszy pięciotysięczny nakład sprzedał się natychmiast.

Powieść jest pełną ciepła i humoru opowieścią o dorastaniu w beztroskim Lwowie i losach rodziny Taschke podczas wojennej tułaczki. Trzecia, sfilmowana część powieści to historia Ludwika - gimnazjalisty w powojennym już Krakowie. W nowym gimnazjum chłopiec toczy boje o akceptację uczniów i nauczycieli, zmaga się z rodzącymi się uczuciami wobec dziewcząt, podziwem dla starszych kolegów i odrazą wobec konstytuującej się kłamliwej władzy ludowej. Sprawdzianowi z dojrzałości zostaje poddany zanim przystąpi do tytułowej małej matury, egzaminu kończącego gimnazjum.

MAŁA MATURA to powieść niezwykła; bez względu na wiek czytelnika uwodzi i wciąga, zachwyca opisem niezapomnianych miejsc, ludzi, przedmiotów wielokulturowego Lwowa.

W tej chwili na księgarskim rynku jest już dodruk powieści z obwolutą na której zaprezentowano zdjęcia i fotosy z filmu MAŁA MATURA 1947 oraz prezentacją wielu nagród, które zdobył film i reżyser.


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy