Strona głównaKulturaAnders Hansen, Wyloguj swój mózg

Anders Hansen, Wyloguj swój mózg

Jaką można dać odpowiedź na pytanie: czy jesteśmy gotowi na technologiczną rewolucję? Książka szwedzkiego psychiatry i autora wieloletnich badań nad internetem odkrywa tajemnice mózgu w zderzeniu z nowymi technologiami i daje konkretne wskazówki.
fot. Anders Hansen, Wyloguj swój mózgDlaczego korzystanie z Instagrama uruchamia w mózgu te same obszary co niegdyś polowanie na dzikie zwierzęta? Co się dzieje z naszą pamięcią, kiedy podczas jazdy samochodem zdajemy się wyłącznie na GPS-a? Na czym polega cyfrowa zazdrość i czy internet może pozbawić nas empatii? Każdego dnia musimy wytrzymać informacyjne tsunami, a nasze neurony lustrzane w kontakcie z mediami społecznościowymi pobudzają mózg do ciągłego porównywania się z .

Oto przykłady porad zawartych w tej książce:
  • Wyłącz na jedną lub dwie godziny w ciągu dnia.
  • Nawet kilka minut ruchu dziennie pozwoli ci zredukować stres i poprawić koncentrację.
  • Wieczorem zmień obraz w telefonie na czarno-biały, ograniczy to wyzwalanie i chęć przewijania wiadomości.
  • Nie sprawdzaj służbowego maila tuż przed pójściem spać
Uzmysłowiłem sobie, że historycznie rzecz biorąc, ludzkość jeszcze nigdy nie zmieniła zachowania tak szybko, jak w ostatnich dekadach. I nie chodzi tu tylko o nasze cyfrowe nawyki. Przeżywamy również inny rodzaj stresu niż dawniej – krócej śpimy i mniej się ruszamy. Oznacza to, że mózg znajduje się w świecie dla siebie nieznanym. A moja książka pokazuje możliwe konsekwencje tych okoliczności. Anders Hansen
Anders Hansen – popularny szwedzki lekarz, specjalista w dziedzinie psychiatrii w Instytucie Karolinska. Po okrzykniętym bestsellerem W zdrowym ciele zdrowy mózg pochyla się nad wpływem nowej technologii na ludzki mózg i nad tym, czy jako ludzki gatunek jesteśmy gotowi na cyfrową rewolucję. W pracach naukowych cechuje się skrupulatnością i szerokim materiałem badawczym, zachowując przy tym przystępny styl i prostotę przekazu.

Książka ukaże się w styczniu 2020, nakładem wydawnictwa Znak

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy