Strona głównaKultura10. rocznica śmierci Jerzego Harasymowicza

10. rocznica śmierci Jerzego Harasymowicza

21 sierpnia mija dziesiąta rocznica śmierci wybitnego poety Jerzego Harasymowicza. Kiedy zmarł, jego prochy rozsypano w Bieszczadach. Symbolicznym grobem jest natomiast pomnik w kształcie bramy na Przełęczy Wyżnej.
Jerzy Harasymowicz urodził się 24 lipca 1933 r. w Puławach, zmarł 21 sierpnia 1999 r. w Krakowie. Należał do pokolenia Współczesności, był założycielem grup poetyckich Muszyna i Barbarus. Karierę rozpoczynał publikując wiersze w „Życiu Literackim" (1953 r.). Pierwszy tomik własnej poezji udało mu się wydać w 1956 r. Kiedy umarł, pozostawił ponad 40 takich zbiorów.

W twórczości zajmował się kulturą Łemków, wschodnim chrześcijaństwem, epoką średniowiecza i baroku, ale też wielkomiejskimi przedmieściami czy górskimi pejzażami. Tradycja miesza się więc u niego ze współczesnością, natura z urbanistyką. W później twórczości dochodzą inspiracje religiami Wschodu.

Kreował w swoich utworach nowe mitologie, korzystając z baśni, folkloru. Charakterystyczne dla poetyckiego świata Harasymowicza jest przesycenie opisów, fantastyka, humor, ironia, groteska. Gloryfikował codzienność i zwyczajność, był przeświadczony o dobrej naturze ludzi. Kolorowy świat swej wyobraźni przenosił do twórczości, dając nam piękne, fantazyjne obrazy pełne krasnoludków, faunów, rusałek czy centaurów.

To z jego poezji zaczerpnięto sformułowanie „kraina łagodności", wykorzystywane w piosenkach Wojciecha Bellona. Stał się też inspiracją dla projektu poetycko-muzycznego „W górach jest wszystko, co kocham", w ramach którego w dużych polskich miastach wiosną i jesienią odbywa się szereg koncertów i festiwali piosenki poetyckiej. Organizatorami są zapaleńcy gór.

Aleksandra Dudzisz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy