Strona głównaKultura18. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

18. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Rozpoczął się 18. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Przewodnią myślą tegoroczej edycji jest hasło „Beethoven i idea wolności”. W festiwalu biorą udział najsłynniejsze orkiestry, zespoły kameralne, soliści oraz dyrygenci z Europy i świata. Z tej okazji w Polsce po raz pierwszy odbędzie się także gala International Classical Music Award.
fot. Stowarzyszenie im. Ludwiga van BeethovenaHasło festiwalu ma podkreślać znaczenie patrona imprezy jako jednego z pierwszych kompozytorów, w którego twórczości i postawie artystycznej mocno brzmią hasła oraz idee wolnościowe zarówno wieku oświecenia, jak i rewolucji francuskiej. Z myślą tą doskonale korespondują zawarte w programie kompozycje, w tym jedyna opera Beethovena - „Fidelio”. Jej koncertową wersję można będzie usłyszeć 10 kwietnia, w wykonaniu Chóru i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka.

Festiwal zainaugował jeden z najmłodszych mistrzów światowej dyrygentury – Krzysztof Urbański. Sprawujący funkcję Dyrektora Muzycznego Indianapolis Symphony Orchestra, Pierwszego Dyrygenta i Szefa Artystycznego Trondheim Symfoniorkester, a także Pierwszego Gościnnego Dyrygenta Tokyo Symphony Orchestra artysta zaprezentował program w którym znalazły się: Koncert potrójny C-dur op. 56 Ludwiga van Beethovena, IX Symfonia e-moll „Z nowego świata” op. 95 Antonina Dvořáka oraz poemat symfoniczny „Don Juan” Richarda Straussa. Urbański dyrygował orkiestrą Sinfonia Varsovia.

Wielkim wydarzeniem będzie koncert Royal Philharmonic Orchestra pod batutą Charlesa Dutoit. RPO to najprawdziwsi królowie symfonicznej potęgi i arcypięknego brzmienia. Z kolei szwajcarski mistrz batuty Charles Dutoit, mając za sobą wieloletnią współpracę z takimi zespołami jak Philadelphia Orchestra, Orchestre National de France czy Montreal Symphony Orchestra, wciąż wiedzie prym w szeregu najwybitniejszych dyrygentów naszych czasów. Wraz z londyńską orkiestrą przedstawi dzieła , Camille'a Saint-Saënsa i Sergiusza Prokofiewa (11 kwietnia).

Kolejnym symfonicznym zespołem, którego występu festiwalowa publiczność nie może pominąć będzie Rotterdam Philharmonic Orchestra (13 kwietnia). Na jej czele stanie debiutujący w Polsce, ale już cieszący się międzynarodową sławą dyrygent młodego pokolenia Yannick Nézet-Séguin, szef Rotterdam Philharmonic Orchestra, a także słynnej Philadelphia Orchestra. W programie utwory Ludwiga van Beethovena i Piotra Czajkowskiego.

Niezwykle zapowiada się także koncert jednej z najmłodszych, a zarazem najbardziej profesjonalnych orkiestr w Polsce – Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. Powołana do życia dzięki wsparciu Elżbiety Pendereckiej występuje na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena regularnie już od 9 lat. Tym razem poprowadzi ją energiczny dyrygent Christian Vasquez, jeden z wychowanków rewolucyjnego programu edukacji muzycznej El Sistema w Wenezueli, a towarzyszyć jej będą wspaniali soliści: skrzypaczki Tai Murray i Elina Vähälä oraz wiolonczelista Arto Noras (15 kwietnia).

- Nie zapomnieliśmy także o miłośnikach muzyki kameralnej. I to właśnie z myślą o nich przygotowaliśmy kilka koncertów, na których wystąpią światowej sławy kameraliści - podkreśla Elżbieta Penderecka, dyrektor generalny festiwalu oraz prezes zarządu Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena. I jako pierwszy wymienia obsypany nagrodami i goszczący w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata Emerson String Quartet. Nowojorski zespół zagra na Wielkanocnym Festiwalu czterokrotnie: na Zamku Królewskim w Warszawie (12, 13 kwietnia), a wcześniej w Szczecinie i Gdańsku (9, 10 kwietnia). W ramach trwającego niemal dwa tygodnie wydarzenia zabłyśnie również hiszpańska gwiazda kameralistyki - Cuarteto Casals. W ich wykonaniu usłyszymy dzieła György Ligetiego, Johannesa Brahmsa i Wolfganga Amadeusa Mozarta (9 kwietnia). W kameralnym wydaniu zabrzmi również barokowa muzyka Johanna Sebastiana Bacha. Sonaty lipskiego kantora zagra ceniony włoski flecista Massimo Mercelli i pianista Ramin Bahrami (11 kwietnia).

Jak co roku na Festiwalu pojawi się związany z nim niemal od początku wiedeński pianista Rudolf Buchbinder, który znów przypomni klasyczne sonaty Beethovena (7 kwietnia). Po fortepianowe dzieła patrona imprezy sięgnie również goszczący tutaj po raz pierwszy turecki pianista i kompozytor Fazil Say. Artysta przedstawi ponadto autorskie ballady i fantazje jazzowe (17 kwietnia).

Tegoroczną edycję wydarzenia wzbogaci również uroczysta gala wręczenia nagród ICMA - International Classical Music Award. Nagrody, które przyznaje grono krytyków muzycznych z całego świata, zajęły przed paroma laty miejsce słynnych MIDEM Classical Awards, wręczanych podczas targów fonograficznych w Cannes. Pierwsze trzy edycje gali ICMA odbyły się w Tampere, Nantes i Mediolanie. W Warszawie uroczystość odbędzie się po raz pierwszy, a swą obecnością uświetnią ją wybitni artyści, wśród nich m.in.: pianiści Andreas Staier, Joseph Moog i Andrea Bacchetti, skrzypek Daniel Hope, altowiolista Adrien Boisseau oraz dyrygenci Charles Dutoit, Krzysztof Penderecki, François Xavier Roth i José Maria Florêncio (12 kwietnia, Filharmonia Narodowa).

W , w finałowym wieczorze Festiwalu zabrzmi dramatyczne „Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu”. Doskonale wpisujące się nastrój Wielkiego Tygodnia dzieło Josepha Haydna po raz pierwszy wykonano w II połowie XVIII wieku w Katedrze Santa Cruz w Kadyksie właśnie w Wielki Piątek. W wersji kameralnej, opracowanej przez samego kompozytora zaprezentuje je znany już warszawskiej publiczności Leipziger Streichquartett.

Festiwalowym koncertom towarzyszyć będę ponadto kursy mistrzowskie prowadzone przez prof. Doris Yarick-Cross z Yale University School of Music, a także Międzynarodowe Sympozjum Naukowe „Beethoven i idea wolności”. Jak co roku Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena zagości także na scenach innych miast Polski. Zaplanowane przez organizatorów wydarzenia śledzić będą melomani z Krakowa, Gdańska, Szczecina, Olsztyna, Opola, Poznania i Radomia.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy