Strona głównaKultura9 najważniejszych wydarzeń w czasie 9 dni Festiwalu Warszawa Singera

9 najważniejszych wydarzeń w czasie 9 dni Festiwalu Warszawa Singera

Plac Grzybowski i jego okolica pod koniec wakacji, jak co roku zamieni się w barwny, multikulturowy świat, pobrzmiewający wspaniałą muzyką i zapomnianym już językiem. Zagrają i zaśpiewają gwiazdy polskiej oraz międzynarodowej sceny muzycznej. Czekają na nas wyczekiwane premiery i innowacyjne projekty artystów korzystających z historii i tradycyjnej, polsko-żydowskiej kultury.
Fot. materiały prasowe
 • Mocną stroną Festiwalu są spektakle teatralne. Pierwszego i drugiego dnia festiwalu gościnnie na deskach Nowego Teatru obejrzymy dwie wybitne sztuki w reżyserii Mai Kleczewskiej i według dramaturgii Łukasza Chotkowskiego, które w zamyśle twórców stanowią dyptyk. „Dybuk” (26 i 27.08.) to sztuka oparta na dramacie żydowskim Szymona An-skiego, która w interpretacji Kleczewskiej i Chotkowskiego zyskuje całkiem nowy wymiar. Drugą część dyptyku stanowi spektakl „Malowany Ptak” (26 i 27.08.) według głośnej powieści Jerzego Kosińskiego. To historia małego żydowskiego chłopca, szukającego schronienia na polskiej wsi podczas II wojny światowej.
 • Podczas Festiwalu jednym z gości zagranicznych będzie Teatr Yiddishpiel z Izraela, który przedstawi swoją inscenizację „Me vart’n oyf Godot” [Czekając na Godota] Samuela Becketta w reżyserii Joshuy Sobola, który obecny będzie podczas Festiwalu, i polskim przekładzie Antoniego Libery (26.08.). Będzie to rzadka okazja do obejrzenia głośnej sztuki Becketta, w interpretacji wybitnego izraelskiego reżysera Joshuy Sobola, po raz pierwszy w historii przeniesionej na scenę w trzech językach: jidysz, francuskim i hiszpańskim.
Głównym elementem Festiwalu jest muzyka.
 • Tegoroczną edycję tradycyjnie zainauguruje koncert w Synagodze im. Nożyków, podczas którego usłyszymy najznakomitszych przedstawicieli muzyki klezmerskiej i kantoralnej. W tym roku muzycy wystąpią z projektem „Ahava Raba – pokój, miłość, muzyka” (27.08.) – emocjonalną interpretacją modlitwy i błogosławieństwa. W tym wykonaniu zobaczymy światowej sławy artystów: Yaakova Lemmera, Patricka Farrella, Merlina Shepherda, Guy’a Schaloma, Benjy Fox-Rosena i Franka Londona.
 • Weźmiemy udział w spotkaniu dwóch niezwykłych światów wrażliwości i brzmień. Inspirujący się szeroko pojętą muzyką etniczną KROKE, wystąpi z warszawską premierą swojej najnowszej, jedenastej już w dorobku, płyty „TRAVELLER” (27.08.). Do wspólnej celebracji jubileuszu krakowskie trio zaprosiło wokalistkę, kompozytorkę, wizjonerkę i pasjonatkę Annę Marię Jopek.
 • Wśród tegorocznych gwiazd usłyszymy Renatę Przemyk w repertuarze Leonarda Cohena. W ramach koncertu „BOOGIE STREET” (30.08.) usłyszymy utwory pochodzące ze spektaklu „Boogie Street” według „Księgi tęsknoty”. Podczas Festiwalu koncert zostanie uzupełniony o aranżacje wielkich hitów wybitnego folk-rockowego artysty, jak „Suzanne” czy „Hallelujah”.
 • Podczas Nocy Klezmerów wystąpi pochodzący z USA Daniel Kahn, aktor, reżyser, scenarzysta, poeta. Wraz ze swoim zespołem Daniel Kahn&The Painted Bird (02.08.) zaprezentuje utwory łączące muzykę klezmerską z elementami punku, folku i kabaretu. Kahna zobaczymy także z drugim projektem, który wykona razem z międzynarodową supergrupą The Brothers Nazaroff (02.08.), wykonującą swoje utwory w stylu jidish-folkpunk.
 • W piątkowe popołudnie Daniel Kahn wraz ze Stowarzyszeniem MY poprowadzi ulicami Warszawy spacer muzyczny, który zakończy się na Placu Grzybowskim uroczystą kolacją szabasową – Szabat Szalom (01.08.).
 • W projekcie „Clarinet Summit” (03.09.), stworzonym specjalnie dla Festiwalu – na jednej scenie z Rolfem Kühnem, światowej sławy klarnecistą i saksofonistą, wystąpią polscy muzycy. Zagra powołany Mikołaja Trzaskę, IRCHA CLARINET QUARTET, w składzie z muzykami grającymi na różnych rodzajach klarnetów. Niemieckim akcentem koncertu będzie występ Christiana Dawida, światowej sławy niemieckiego klarnecisty, zaś o sekcję rytmiczną koncertu zadbają Bracia Oleś.
 • Główną gwiazdą finałowego koncertu festiwalowego (03.09.) będzie David D’Or, światowej sławy izraelski kontratenor i kompozytor. Gościliśmy go już w Polsce podczas XI edycji Festiwalu – został bardzo dobrze przyjęty przez polskich słuchaczy. W tym roku, obdarzony anielskim, niepowtarzalnym głosem artysta powraca do Warszawy z nowym projektem. Po raz pierwszy na jednej scenie wystąpi w unikalnym połączeniu z wielką gwiazdą izraelskiej sceny muzycznej, Miri Mesiką. Ta zjawiskowa artystka, ciesząca się ogromną popularnością w Izraelu, zawita do Polski po raz pierwszy.
Festiwal potwierdza poprzez 200 organizowanych wydarzeń, że kultura i język jidysz cały czas pozostają żywe, rozwijają się i ewoluują, podążając za potrzebami współczesnego człowieka.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Poradnik-zdrowia.pl
 • EWST.pl
 • Umierać po ludzku
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X