Strona głównaKulturaIX Festiwal Kultury Protestanckiej. Radość w wielu wymiarach

IX Festiwal Kultury Protestanckiej. Radość w wielu wymiarach

Tegoroczna edycja odbywającego się we Wrocławiu Festiwalu Kultury Protestanckiej jest poświęcona radości. Tytuł IX FKP to #Miłość #RADOŚĆ #Pokój, a jego symbolerm stała się uśmiechnięta buźka znana z emotikonów. Wśród licznych wydarzeń festiwalowych znalazly sie i takie, które w szczególny sposób mogą zainteresować osoby dojrzałe.
Skupiając się na radości jako centralnym motywie Festiwalu, organizatorzy pragną pokazać jak ważne w dzisiejszym świecie jest zauważanie tego, co dobre, wartościowe, piękne i przyjemne. Interesuje nich radość w najszerszym tego słowa znaczeniu, w tym w wymiarze teologicznym, filozoficznym, społecznym czy kulturowym. Podczas Festiwalu zaprezentują w jaki sposób można ją dawać, odbierać i przeżywać, a przede wszystkim zauważać i doświadczać w skomplikowanym świecie początku XXI wieku.

W swojej ekumenicznej formule, odnosi się do rzeczy ważnych i aktualnych w świecie i społeczeństwie polskim. Nie inaczej będzie i tym razem. Wybrany temat ma stanowić wkład w szeroką dyskusję o postawach społecznych i międzyludzkich relacjach we współczesnym świecie. Organizatorzy pragną, by FKP był głosem znaczącym i konstruktywnym, łączącym różne poglądy, przekonania i wartości.

fot. FKPFormalnym rozpoczęciem Festiwalu Kultury Protestanckiej 2019 będzie niedzielne nabożeństwo w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Opatrzności Bożej w niedzielę 19 maja oraz popularno-naukowa konferencja i rozmowa biskupów seniorów na temat radości, która planowana jest na poniedziałek 20 maja 2019 roku. Do największych wydarzeń tegorocznego FKP można zaliczyć koncert symfoniczny w Narodowym Forum Muzyki (Msza h-moll J. S. Bacha), który odbędzie się 22 maja oraz planowany na 25 maja piknik, połączony z obchodami 20-lecia Diakonii Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Dodatkowo planowane są spacery śladami świadków pojednania, koncerty dla młodzieży, debaty, warsztaty i nabożeństwa. Na zdecydowaną większość wydarzeń wstęp jest wolny i nie obowiązują zapisy.

Ciekawym wydarzeniem będzie rozmowa pt "Dojrzała radość" z udziałem katolickich i ewangelickich biskupów-seniorów, która odbędzie się w poniedziałek 20 maja o godz. 18:00 w zabytkowym wnętrzu Oratorium Marianum na Uniwersytecie Wrocławskim. Interesująco zapowiadają się także edukacyjne multimedialne wizyty w Domu Edyty Stein, poświęcone niemieckiej organizacji antynazistowskiej "Biała Róża", które będą miały miejsce w środę 22 maja i w piątek 24 maja.

Głównymi organizatorami wydarzenia jest Ewangelikalna Wyższa Szkoła Teologiczna oraz Diecezja i Parafia Ewangelicko-Augsburska. We współorganizacji Festiwalu udział biorą również takie instytucje jak Uniwersytet Wrocławski, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, Międzynarodowe Towarzystwo Bonhoefferowskie, Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, Narodowe Forum Muzyki czy Kościół Chrześcijan Baptystów.

można znaleźć na stronie oraz na

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy