Strona głównaKulturaKultura Dostępna w teatrach. Za 250 groszy

Kultura Dostępna w teatrach. Za 250 groszy

250 groszy, czyli 2,5 zł – tyle wynosi cena biletu na spektakle, które będą grane 23 maja w 44 miastach w ramach obchodów jubileuszu „250-lecia teatru publicznego w Polsce”. Wśród nich znajdą się najgłośniejsze i najpopularniejsze tytuły ostatnich sezonów. 50 tysięcy widzów w ponad 100 teatrach zobaczy tego wieczoru przedstawienia wyreżyserowane przez najwybitniejszych twórców.
Kultura Dostępna w teatrach. Za 250 groszy [fot. www.250teatr.pl] 23 maja br. po raz pierwszy w Polsce będzie obchodzony Dzień Teatru Publicznego, który został ustanowiony z okazji 250. rocznicy powołania pierwszego zawodowego i publicznego teatru polskiego. Uczestniczące w akcji teatry zagrają spektakle, na które będzie można kupić bilety za symboliczne 250 groszy (2,5 zł). Sprzedaż ruszy w poniedziałek 11 maja br. i będzie prowadzona tylko w kasach teatrów. Dla rodzin z dziećmi oraz wycieczek szkolnych i przedszkolnych przewidziano możliwość zakupu większej liczby biletów.

- Od początku myśleliśmy o tym, żeby nie zasklepić się w jakiś rozdęty plan, na który przyjdą ci sami ludzie, co zawsze. Chcieliśmy zaoferować coś innego, inne spojrzenie na teatr i sposób jego traktowania. To, co nas czeka 23 maja jest pomysłem na pewnego rodzaju wydarzenie, mające zachęcić do przychodzenia do teatru tych, którzy dotychczas robili to rzadko. Badania na temat uczestnictwa w kulturze wykazały, że jednym z powodów, dla których ludzie nie chodzą do teatru jest lęk przed tym, że jest nie dla nich; że jest to rodzaj przeżycia dla wybranych - mówiła minister Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska, podczas konferencji prasowej poświęconej akcji.

Część teatrów pokaże tego wieczoru spektakle na wszystkich swoich scenach. Przykładem może być warszawski Teatr Narodowy, który zaprosi widzów – tych starszych i młodszych – aż na trzy przedstawienia.

W ramach akcji zaprezentowane zostaną spektakle, które cieszyły się w ostatnich sezonach bardzo dużą popularnością, głośno komentowane i te, które są polską wizytówką międzynarodowych festiwali.

Najwięcej spektakli granych 23 maja za 250 groszy pojawi się właśnie na afiszach w stolicy (ponad 20). Na dwie sceny zaprosi Teatr Studio, który pokaże „Utalentowanego Pana Ripleya" (reż. Radosław Rychcik) i „Oniegina" (reż. Irena Jun). Do Teatru Polskiego wybrać będzie się można na „Króla Leara" (reż. Jacques Lassalle) z Andrzejem Sewerynem w głównej roli, do Teatru Współczesnego na „Hamleta" (reż. Maciej Englert) a do Teatru Ateneum na „Tramwaj zwany pożądaniem" (reż. ).Ciekawie będzie jednak także w innych miastach. Łódzki Teatr Nowy pokaże „Brygadę szlifierza Karhana" (reż. Remigiusz Brzyk) i „Antygonę" (reż. Marcin Liber). W Krakowie Narodowy Stary Teatr zaprosi na inspirowany twórczością Witkacego spektakl „Gyubal Wahazar" (reż. Paweł Świątek) a Teatr Osterwy w Lublinie na „Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł" w reżyserii Remigiusza Brzyka. Teatr Polski w Poznaniu wystawi „Samobójcę" (reż. Grigorij Lifanow), Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu „Na Boga!" (reż. Marcin Liber) a Teatr Wybrzeże w Gdańsku „Broniewskiego" (reż. Adam Orzechowski).
Pełna lista tytułów jest opublikowana na stronie internetowej akcji.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy