Strona głównaKulturaObcowanie ze sztuką (także online) poprawia samopoczucie

Obcowanie ze sztuką (także online) poprawia samopoczucie

Oglądanie dzieł sztuki w czasie zwiedzania galerii i muzeów może mieć istotny wpływ na nastrój, poziom stresu i samopoczucie. Psychologowie postanowili sprawdzić, czy to samo dotyczy oglądania sztuki w przestrzeni cyfrowej. Jak się okazuje, krótka, trzyminutowa wizyta na internetowej wystawie sztuki lub kultury także ma istotny pozytywny wpływ na subiektywne samopoczucie.
Obcowanie ze sztuką (także online) poprawia samopoczucie [fot. Michael Siebert from Pixabay]
Już podczas pierwszej fali pandemii Covid 19 instytucje przeniosły się z budynków stacjonarnych do Internetu. Po raz pierwszy tak powszechnie zaczęły powstawać cyfrowe muzea i internetowe galerie sztuki. Miało to dwa skutki: po pierwsze, dostęp do sztuki i kultury można było uzyskać siedząc w fotelu w dowolnym miejscu na świecie. Po drugie, sztuka zaczęła dociera do znacznie szerszej publiczności niż dotychczas.

W ciągu ostatniej dekady uczeni przeprowadzono wiele badań pokazujących, że sztuka może mieć pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Nie było wiadomo jednak, czy te same efekty daje też obcowanie ze światem artystycznym w Internecie.

Teraz poproszono ludzi o odwiedzenie wystaw sztuki dostępnych za pośrednictwem smartfonów, tabletów i komputerów. Przed i po takiej wizycie oceniono stan psychiczny i samopoczucie.

Jak się okazało, nawet krótkie oglądanie sztuki może mieć istotne skutki - prowadzi do obniżenia negatywnego nastroju, i , a także do poprawy subiektywnego samopoczucia. Efekty były porównywalne z tymi uzyskiwanymi dzięki przebywaniu na łonie natury czy odwiedzeniu fizycznych galerii. Odkryto też, że im bardziej artystyczne przedmioty były uznane za znaczące bądź piękne, tym więcej pozytywnych odczuć wywoływały u oglądających je ludzi.

Już krótkie oglądanie sztuki online może wywierać dobre . Takie ustalenia otwierają nowe możliwości dla dalszych badań i zastosowań sztuki w przestrzeniach typu: poczekalnie, szpitale i obszary wiejskie, gdzie dostęp do artyzmu jest ograniczony.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy